fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Zaobserwowano żabę, którą ostatnio widziano 18 lat temu

AdobeStock
W Boliwii po raz pierwszy od 18 lat widziano rzadki gatunek żaby o półprzezroczystej skórze. - Ich odkrycie budzi w nas nadzieję na przyszłość - podkreślają naukowcy.

Ekolodzy na początku tego miesiąca w Parku Narodowym Carrasco zaobserwowali trzy żaby szklane. Gatunek ten, który jest niezwykle rzadki, zamieszkuje Amerykę Środkową i Południową. Wielkość płaza dochodzi do 24 milimetrów. Gatunek ten charakteryzuje się rzadką cechą przezroczystości tkanki mięśniowej oraz skóry. Od strony brzusznej widoczne są wewnętrzne narządy, a od strony powierzchni górnej skóra jest mniej przezroczysta o zabarwieniu zielonkawym. Szklane żaby prowadzą nadrzewny tryb życia. Zamieszkują krzewy i młode drzewa w pobliżu strumieni. Za dnia wylegują się na dużych liściach, a wieczorem po zmierzchu stają się aktywne, polując na małe owady.

Badacze znaleźli żaby w Parku Narodowym Carrasco, na wschód od miasta Cochabamba, w ramach misji ratowania gadów i płazów, których siedliska są zagrożone.

- Ponowne odkrycie tego gatunku wypełnia nas nadzieją na ich przyszłość. To jedne z najbardziej charyzmatycznych płazów i gatunków na świecie - podkreślali członkowie zespołu w rozmowie z agencją AFP.

Znalezione żaby zabrano do centrum ochrony płazów K'ayra w muzeum Alcide d’Orbigny. Naukowcy mają nadzieję, że uda się tam je rozmnożyć. 

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA