fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Para prezydencka odwiedziła sześcioraczki z okazji Światowego Dnia Wcześniaka

fot. KPRP/ Grzegorz Jakubowski
Z okazji przypadającego na niedzielę Światowego Dnia Wcześniaka Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wizytę u państwa Klaudii i Szymona Marców, rodziców sześcioraczków.

20 maja w krakowskim szpitalu na świat przyszły sześcioraczki - Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela. Dzieci przyszły na świat 20 maja w krakowskim szpitalu uniwersyteckim. Do tej pory w Polsce rekordem były pięcioraczki.

Ciąża rozwiązana została w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. W dniu porodu noworodki ważyły od 890 gramów do ok. 1300 gramów. Prawdopodobieństwa występowania ciąż mnogich u ludzi określa reguła Hellina. Szansę urodzenia sześcioraczków ocenia się na 1 do 4,7 miliarda. W Polsce był to pierwszy taki przypadek.

W niedzielę z okazji Światowego Dnia Wcześniaka z wizytą w domu Klaudii i Szymona Marców oraz ich dzieci gościła para prezydencka. Jak czytamy na witrynie prezydenta, mama i tata sześcioraczków oraz starszego Oliwiera opowiedzieli Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Dudzie o swojej codzienności, oswajaniu się z nową rolą, wzruszających momentach i nadziejach na przyszłość.

U góry - sześcioraczki: Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela. Na podłodze bawi się starszy Oliwier
fot. KPRP/ Grzegorz Jakubowski

Niemowlaki wymagają rehabilitacji, ale są coraz większe i silniejsze. Dorastanie dzieci oraz zmagania z codziennością rodziców można obserwować na Instagramie, gdzie mama publikuje ich zdjęcia. Rodzice w rozmowie z Andrzejem Dudą zauważyli, że opieka nad tyloma maluchami wymaga dobrej organizacji i logistyki, a każdy dzień jest nową przygodą.

Jedno na dziesięć dzieci jest wcześniakiem - podkreśla Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom, które zainicjowało w 2011 roku obchody Światowego Dnia Wcześniaka w Polsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA