fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rosja: Spożycie alkoholu drastycznie spadło

stock.adobe.com
W ciągu trzynastu lat spożycie alkoholu w Rosji spadło o 43 proc. - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Federacja Rosyjska przez długi czas była uważana za państwo, w którym spożycie alkoholu należy do najwyższych na świecie" - czytamy w raporcie WHO. Autorzy podkreślili, że alkohol przyczynił się do wzrostu śmiertelności w Rosji w latach 90. XX wieku. Według WHO, w ostatnich latach można mówić o odwróceniu tych trendów.

Według danych WHO, w latach 2003-2016 spożycie alkoholu na głowę w Rosji spadło o 43 proc., głównie za sprawą znacznego spadku popularności bimbru.

Na początku lat 90. średnia oczekiwana długość życia mężczyzn w Rosji wynosiła 57 lat. W 2018 r. średnia ta wynosiła 68 lat dla mężczyzn i 78 lat dla kobiet. Zdaniem autorów raportu WHO, Rosjanie żyją dłużej m.in. dlatego, że mniej piją.

Kampanię antyalkoholową w drugiej połowie lat 80. prowadził Michaił Gorbaczow. Po rozpadzie Związku Radzieckiego konsumpcja alkoholu na terenach ZSRR znacznie wzrosła. Trend wznoszący utrzymał się do nowego tysiąclecia.

Pod rządami Władimira Putina w Rosji wprowadzono rozwiązania mające na celu ograniczenie spożycia alkoholu, m.in. zakaz sprzedaży po godz. 23, wzrost cen detalicznych oraz zakaz reklamy.

Statystycznie, dorośli Rosjanie piją teraz mniej niż Francuzi lub Niemcy - wynika z danych WHO.

Mieszkańcy Rosji także coraz mniej palą. Od 1 października nie będą tego mogli robić m.in. na balkonach. W latach 2009-2016 liczba palaczy spadła o jedną piątą. Według Global Adult Tobacco Survey, papierosy pali 30 proc. Rosjan.

Źródło: rp.pl / AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA