fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Watykan: Nie można złamać tajemnicy spowiedzi

AFP
Watykan w poniedziałek stanowczo zakomunikował, że księża nie mogą ujawniać tego, co usłyszą podczas spowiedzi. To odpowiedź na kroki podjęte w Australii i innych państwach, gdzie wprowadzone prawo nakazuje informować o przypadkach przestępstw dotyczących wykorzystywania seksualnego.

W dokumencie Penitencjarii Apostolskiej stwierdzono, że żaden rząd nie może zmusić księży do złamania tajemnicy spowiedzi. 

"Nienaruszalna tajemnica spowiedzi wywodzi się bezpośrednio z boskiego prawa objawionego, a jego korzenie tkwią w samej naturze sakramentu. Żaden wyjątek nie może być dopuszczony w żadnym systemie kościelnym, nie mówiąc już o systemie cywilnym" - przekazano w dokumencie, który został zatwierdzony przez papieża Franciszka.

Nie wspomniano w piśmie o żadnym konkretnym państwie, ani o kryzysie w Kościele, który dotyczy przypadków molestowania seksualnego. 

Systemy prawne większości państw respektują religijne prawo księdza katolickiego do nieujawniania tego, czego dowiedział się podczas spowiedzi, podobnie jak w przypadku prawników i ich klientów.

Wątpliwości wywołał kryzys związany z wykorzystywaniem seksualnym przez księży. W Australii wprowadzono prawo zmuszające osoby duchowne do zgłaszania przypadków molestowania dzieci, jeśli dowiedzą się o tym podczas spowiedzi. Obowiązuje to w dwóch z ośmiu stanów.

Podobne zasady w maju wprowadził senat Kalifornii.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA