fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wielki piknik w ogrodach Zamku Królewskiego

Fotorzepa, Monika Kuc
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza w sobotę 11 maja na otwarcie nowych ogrodów i wystawę róż w Arkadach Kubickiego

Festyn pełen atrakcji uświetni zakończenie rekonstrukcji Dolnego Ogrodu Zamku. Dla publiczności otwarty będzie także Górny Ogród, gdzie zasadzono nową odmianę tulipana „Serce Warszawy”.

- Prace rewitalizacyjne w Dolnym Ogrodzie trwały 1,5 roku. Ich koszt wyniósł 23 mln zł, z których 80 procent pokryto z Funduszy Europejskich – przypomina prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku.

Ogród Dolny Zamku Królewskiego zajmuję powierzchnię blisko dwóch hektarów na skarpie od strony Wisły. Górny Ogród zrewitalizowany został w 2015 roku. Oba wzajemnie się dopełniają, łącząc ducha modernizmu i sztukę baroku. Spina je oś podłużna, biegnąca od elewacji Zamku do Wisłostrady.

- W Dolnym Ogrodzie głównym elementem projektu było odtworzenie formy zabytkowych boskietów grabowych według przedwojennej koncepcji architekta Adolfa Szyszko-Bohusza - mówi „Rzeczpospolitej” architekt krajobrazu Monika Drąg. - Pomogły nam w tym zdjęcia lotnicze z 1945 roku. A dekoracyjne wazony w ogrodzie zrekonstruowaliśmy wiernie według zachowanych rysunków Szyszko-Bohusza z 1937 roku.

W architekturze odtworzonego ogrodu znalazły się też iluminowane fontanny, ścieżki obsadzone żywopłotami, ławki i rabaty z tysiącami kolorowych kwiatów, które będą się zmieniać wraz z porami roku.

Kwietne rabaty znajdują się na osi poprzecznej Ogrodu Dolnego, a także w Górnym Ogrodzie i w zwieńczeniu Arkad Kubickiego.

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie należą do międzynarodowych sieci ogrodów historycznych : European Garden Heritage Network z siedzibą w Niemczech i European Network of Hisopric Gardens z siedzibą w Hiszpanii. Kandydują też do programu Szlaki Kulturowe Rady Europy.

Tulipany i róże

W sobotę zamkowe ogrody zostaną otwarte dla publiczności o godzinie 11.  Na powitanie usłyszymy hejnał z wieży z Wieży Zegarowej i koncert walców wiedeńskich. W samo południe odbędzie się oficjalna inauguracja połączona z chrztem tulipana „Serce Warszawy”.

Ten czerwony strzępiasty tulipan to odmiana wychodowana w Polsce. Prace badawcze nad jej uzyskaniem trwały przez 16 lat. 

Jego nazwa podkreśla rangę Zamku jako ważnego symbolu tożsamości narodowej i serca stolicy, bijącego od nowa dzięki powojennej odbudowie. Kształt kwiatu kojarzy się z symbolami władzy monarszej: koroną i berłem, a kolor z barwami narodowymi.

- Chcemy dać znać, że ogród staje się sercem Warszawy, chętnie uczęszczanym przez mieszkańców stolicy. A jednocześnie „Serce Warszawy” symbolizuje zakończenie odtwarzania Zamku  i odbudowy Starówki – tłumaczy Monika Drąg.

W Arkadach Kubickiego odbywa się „Królewska Wystawa Róż” (11-13 maja), współorganizowana z Ambasadą Królestwa Niderlandów. Jej królową będzie  róża Avalanche, odmiana reprezentacyjna i ekskluzywna. Jej nazwa oznacza dosłownie „lawinę bieli”. W rzeczywistości ma wiele odcieni o pastelowo-pudrowych barwach. Pełne szyku róże Avalanche od dawna uświetniają królewskie i celebryckie śluby oraz najbardziej luksusowe eventy.

Na wystawie znajdzie się również 140 innych odmian róż, prezentowanych przez wystawców z Polski i ze świata. Pokaz o takim zasięgu organizowany jest po raz pierwszy od 20 lat.

Koncerty i widok z balonu

Piknikowi na Zamku  towarzyszą także koncerty. Szlagiery międzywojennej i powojennej Warszawy zaśpiewa Robert Janowski na koncercie „Najpiękniejsze piosenki”. A Chór Akademicki UW przypomni przeboje Abby, Paula McCartneya i Czesława Niemena. Wystąpi też Grupa Tańca Dawnego La Danse.

Dodatkowe atrakcje to pokazy broni oraz fechtunku z XV-XVII wieku oraz prezentacja strojów międzywojennej Warszawy.

11 maja to zarazem 230 rocznica pierwszego startu  balonu w Polsce. Podczas pikniku w ogrodach zamkowych zobaczymy o godz. 16  inscenizację, przypominającą to wydarzenie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA