fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Polsat News: Żałoba po Janie Olszewskim potrwa trzy dni

Fotorzepa, Robert Gardziński
Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego rozpocznie się w czwartek w południe i potrwa do godz. 18.00 w sobotę - twierdzi Polsat News, powołując się na nieoficjalnie doniesienia. Wstępnie potwierdził je jednak marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Według stacji decyzja o żałobie, podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę, oczekuje na kontrasygnatę premiera Mateusza Morawieckiego. Wcześniej poseł Kornel Morawiecki powiedział, że pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Taką informację miała mu przekazać żona zmarłego. Datę pogrzebu potwierdził później marszałek Sejmu Marek Kuchciński. - Żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty - dodał.

Jan Olszewski trafił do szpitala w ostatnią środę. Od tamtej pory nie odzyskał przytomności. Zmarł w czwartek późnym wieczorem. Miał 89 lat.

W piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim podejmie odpowiednie czynności urzędowe w celu zarządzanie żałoby narodowej.

"Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne i w porozumieniu z premierem Morawieckim podejmę w tej sprawie odpowiednie czynności urzędowe" - zapowiedział na Twitterze.

Osoby wspominające zmarłego byłego szefa rządu często mówią, że odszedł polityk o wielkich zasługach.

W 2013 roku po śmierci pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego ówczesny prezydent Bronisław Komorowski ogłosił jednodniową żałobę narodową - w dniu pogrzebu.

Źródło: rp.pl/ Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA