fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Muzeum w Hajfie usuwa rzeźbę "McJezusa"

Twitter/Olana DialRay’Olite
W wyniku protestów społecznych Muzeum Sztuki w Hajfie usunęło z ekspozycji kontrowersyjną rzeźbę "McJezus" - ukrzyżowaną maskotkę McDonalda. Rzeźba wywołała gwałtowne protesty chrześcijan.

Ronald McDonald to klaun ubrany w żółty kombinezon z logo restauracji McDonald'sa, jedna z pierwszych maskotek tej firmy.

Praca fińskiego rzeźbiarza Jani Leinonena pod tytułem "McJezus"  przedstawia ukrzyżowanego Ronalda McDonalda. Została wystawiona w Muzeum Sztuki w Hajfie, ekspozycja miała trwać kilka miesięcy.

Fin słynie z krytyki konsumpcjonizmu, do czego używa symboli znanych firm.

Na wspomnianej wystawie znalazła się również lalka Barbie jako Matka Boska oraz Ken - Chrystus.

Figura ukrzyżowanego klauna oburzyła chrześcijan.

Na oburzeniu się nie skończyło - setki demonstrantów starły się z policją, żądając natychmiastowego usunięcia z muzeum rzeźb fińskiego artysty.

Muzeum zostało obrzucone koktajlami mołotowa, jedna osoba została aresztowana.

Protesty, głównie chrześcijańskich Arabów, poparła izraelska minister kultury Miri Regev, uznając dzieło Fina za propalestyńskie i obrażające uczucia religijne. Zagroziła również cofnięcia finansowania dla Muzeum Sztuki w Hajfie.

Regev została skarcona przez ministerstwo sprawiedliwości, które wytknęło jej, że nie ma uprawnień do tego typu działań.

Ostatecznie burmistrz Hajfy Einat Kalisch-Rotem oświadczyła, że po konsultacjach z hierarchami Kościoła rzeźba zostanie wycofana z wystawy.

Usunięcia swojego dzieła zażądał również jego twórca.

Jani Leinonen oznajmił, że jego rzeźby znalazły się na wystawie bez jego zgody, a on, jako zwolennik BDS - Bojkotu, Dezinwestycji i Sankcji wobec Izraela za okupację Zachodniego Brzegu nigdy by się na ich wystawienie nie zgodził.

Źródło: timesofisrael.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA