fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwajcaria: Kanton głosuje nad zakazem noszenia burek

123RF
Drugi szwajcarski kanton zagłosuje w niedzielę nad propozycją wprowadzenia zakazu zakrywania twarzy w miejscach publicznych, wymierzonego w muzułmanki noszące burki i nikaby.

Tym razem nad propozycją wprowadzenia zakazu zakrywania twarzy w miejscach publicznych głosują mieszkańcy kantonu St. Gallen. W tym samym dniu odbędzie się ogólnokrajowe referendum pod głosowanie poddana zostanie kwestia wprowadzenia całkowitego zakazu uprawy w tym kantonie zbóż genetycznie modyfikowanych.

Dwa lata temu zakaz noszenia burek i nikabów wprowadzono w kantonie Ticino (Tessyn).

Zgodnie z propozycją przepisu, jaki będzie przedmiotem referendum w St. Gallen "osoba, która nie daje się zidentyfikować przez zakrycie twarzy w miejscu publicznym, a przez to zagraża bezpieczeństwu publicznemu lub społecznemu, pokojowi religijnemu, będzie ukarana grzywną". Przepisy te członkowie lokalnego parlamentu przyjęli w zeszłym roku.

Przepisowi sprzeciwił się regionalny rząd, ale niewielką większością udało się go przegłosować w lokalnym parlamencie, ze wsparciem partii populistycznej prawicy oraz ugrupowań centrowych.

Wtedy jednak Partia Zielonych i Młodzi Socjaliści zażądali referendum w tej sprawie - relacjonuje thelocal.ch.

Przeciwnicy nowych przepisów zwracają uwagę, że w St. Gallen istnieją już przepisy zakazujące zakrywania twarzy w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych (np. podczas wieców politycznych czy imprez sportowych).

Fredy Fassler, polityk socjalistów odpowiedzialny za bezpieczeństwo i wymiar sprawiedliwości w St. Gallen obawia się, że sankcje na mocy proponowanego przepisu będą "nieprzewidywalne i arbitralne".

Szwajcarski rząd w ubiegłym roku sprzeciwił się inicjatywie wymierzonej we wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu noszenia burek i scedował tę kwestię na władze lokalne.

Jednak zakaz ten będzie przedmiotem ogólnokrajowego referendum, po tym jak Szwajcarska Partia Ludowa zebrała 100 tys. podpisów pod wnioskiem w tej sprawie.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA