fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwedzi zatruli się truskawkami z Polski

Fotorzepa, Marta Bogacz
13 osób w Szwecji zaraziło się wirusem zapalenia wątroby typu A. Zachorowania wiąże się ze zjedzeniem mrożonych truskawek z Polski - pisze serwis Food Safety News.

Obecność wirusa stwierdzono u 11 osób, a dwie kolejne są podejrzewane o zarażenie się wirusem. Potwierdzone ofiary wirusa to dziewięć kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 11 do 92 lat.

Szwedzka Publiczna Agencja Zdrowia (Folkhälsomyndigheten) oraz Narodowa Agencja Żywności (Livsmedelsverket) prowadzą śledztwo ws. zachorowań. Trop - jak pisze Food Service News - prowadzi do mrożonych truskawek z Polski. Polskie władze zostały już poinformowane o podejrzeniu obecności wirusa w truskawkach z naszego kraju.

Czytaj więcej: Zalewa nas fala HIV ze wschodu

Wszystkie osoby, które zachorowały wcześniej piły koktajle i jadły desery, w których użyto mrożonych, importowanych truskawek, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Truskawki zainfekowane wirusem sprzedawano wyłącznie w hurcie - nie trafiły do klientów indywidualnych.

Truskawki z Polski sprowadzała firma Skogsmat i Uddeholm AB. Dystrybucją do finalnych odbiorców zajmowała się firma Menigo Foodservice AB.

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi. Wirus może przez długi czas utrzymywać się w środowisku przy dużej wilgotności. Czas inkubacji choroby wynosi ok. 28 dni. Wirus ginie, gdy zakażona żywność poddawana jest obróbce termicznej w temperaturze 85 stopni Celsjusza przez ok. minutę.

Źródło: Food Safety News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA