fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Turystka skazana na osiem lat więzienia za obrazę Egiptu

Facebook
Mona el-Mazboh, turystka z Libanu, aresztowana w ubiegłym miesiącu za umieszczenie na Facebooku nagrania, w którym skarży się na molestowanie seksualne i warunki panujące w Egipcie, została skazana na osiem lat więzienia przez sąd w Kairze - poinformował jej obrońca.

Mona el-Mazboh została aresztowana na lotnisku w Kairze, w momencie, gdy miała opuścić Egipt. Powodem aresztowania było nagranie umieszczone przez nią na Facebooku, w którym nazwała Egipt "sk...ńskim" krajem.

24-latka twierdziła, że była molestowana seksualnie przez taksówkarzy i młodych mężczyzn w Egipcie. Ponadto była niezadowolona z powodu obsługi w restauracjach w czasie ramadanu. Mówiła też o tym, że została okradziona podczas poprzedniej wizyty w Egipcie.

Sąd w Kairze uznał ją winną rozprzestrzeniania fałszywych pogłosek, które szkodzą egipskiemu społeczeństwu. Skazano ją także za atakowanie religii i sianie publicznego zgorszenia.

Obrońca kobiety, Emad Kamal, odwołał się od wyroku. Sąd apelacyjny zajmie się sprawą 29 lipca.

- Oczywiście, jeśli taka będzie wola Boga, wyrok się zmieni. Z całym szacunkiem do sądu to bardzo surowa kara. Mieści się w granicach prawa, ale sąd orzekł maksymalny wymiar kary (w tej sprawie) - powiedział.

Kamal twierdzi, że operacja mózgu, jakiej Mazboh poddała się w 2006 roku (kobiecie usunięto skrzep z mózgu) sprawiła, że nie jest ona w stanie kontrolować gniewu - czego dowodzi przedstawiona sądowi dokumentacja medyczna. Kobieta cierpi również z powodu depresji.

Zwolennicy surowego karania za rozsiewanie "fałszywych pogłosek" o Egipcie twierdzą, że jest to niezbędne by ustabilizować państwo po latach wstrząsów, które doprowadziły do ucieczki z kraju zagranicznych inwestorów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA