fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Polska na podium homofobicznych państw Unii Europejskiej

Fotorzepa, Danuta Matloch
Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów UE w rankingu ILGA Europe dotyczącym poziomu równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych).

Polska zdobyła 18 na 100 punktów. Jedynym państwem, które uzyskało niższy wynik jest Łotwa - 16 punktów. 

Kierowniczka Pionu Politycznego Kampanii Przeciw Homofobii Mirosława Makuchowska uważa, że wynik naszego kraju to efekt roku bierności polityków w kwestii poprawy sytuacji osób LGBTI żyjących w Polsce.

- Jestem przekonana, że będzie miało to konsekwencje w zbliżających się wyborach, kiedy liczący 2 miliony osób elektorat LGBTI pójdzie do urn, a wraz z nimi ich rodziny i bliscy. Na ich głosy nie mają co liczyć ci, którzy w kwestii równouprawnienia nie robią nic - uważa Makuchowska.

Najwięcej punktów w rankingu, podobnie jak rok temu, zdobyła Malta (91 pkt). Na drugim miejscu znalazła się Belgia z wynikiem 79 punktów, a na trzecim Norwegia - 78 punktów.

Co brane jest pod uwagę przy ustalaniu rankingu? LGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Polska zdobyła zero punktów w kategorii przestępstwa z nienawiści. Brane są tu pod uwagę akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

Źródło: rp.pl/kph.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA