fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy Duda powinien zrezygnować z referendum konstytucyjnego

PGE Narodowy
Czy prezydent RP powinien wycofać się z pomysłu przeprowadzenia referendum konstytucyjnego? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Co trzeci badany uważa, że prezydent RP powinien wycofać się z pomysłu przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. Odsetek jedynie o 2 punkty procentowe mniejszy jest przeciwnego zdania. Największy odsetek (36 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej za tym, że prezydent Andrzej Duda powinien wycofać się z tego pomysłu są mężczyźni (39 proc. vs 28 proc. kobiet), kobiety pozostają w tej sprawie częściej bez zdania (41 proc. vs 30 proc.). Za odwołaniem pomysłu przeprowadzenia referendum są też częściej osoby powyżej 50 lat (41 proc.), badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (37 proc.), dochodach od 3001 do 5000 zł (41 proc.) oraz ankietowani z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (40 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

W naszym sondażu sprzed roku 39 proc. badanych uznało, że należy wprowadzić zmiany w Konstytucji RP, ale jedynie o jeden punkt procentowy mniejszy odsetek uważał, że takich zmian wprowadzać nie należy.

- Za dobrego strażnika konstytucji uważają Andrzeja Dudę głównie młodsi wyborcy, słabiej wykształceni, mieszkający w małych ośrodkach. Krytyczny stosunek mają przede wszystkim zamożni, dobrze wykształceni mieszkańcy wielkich miast – zwracał uwagę prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW w Warszawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA