Społeczeństwo

Sondaż: Czy Duda powinien zrezygnować z referendum konstytucyjnego

PGE Narodowy
Czy prezydent RP powinien wycofać się z pomysłu przeprowadzenia referendum konstytucyjnego? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Prezydent Andrzej Duda chce, by 10 i 11 listopada odbyło się referendum ws. zmian w ustroju państwa. Kancelaria Prezydenta już od pewnego czasu organizuje spotkania i konsultacje w tej sprawie.

Jak wynika z naszych rozmów, w terenie i w centrali pomysł prezydenta traktowany jest tylko i wyłącznie jako jego własna inicjatywa, o której w partii nie mówi się nic.

Co trzeci badany uważa, że prezydent RP powinien wycofać się z pomysłu przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. Odsetek jedynie o 2 punkty procentowe mniejszy jest przeciwnego zdania. Największy odsetek (36 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej za tym, że prezydent Andrzej Duda powinien wycofać się z tego pomysłu są mężczyźni (39 proc. vs 28 proc. kobiet), kobiety pozostają w tej sprawie częściej bez zdania (41 proc. vs 30 proc.). Za odwołaniem pomysłu przeprowadzenia referendum są też częściej osoby powyżej 50 lat (41 proc.), badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (37 proc.), dochodach od 3001 do 5000 zł (41 proc.) oraz ankietowani z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (40 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

W naszym sondażu sprzed roku 39 proc. badanych uznało, że należy wprowadzić zmiany w Konstytucji RP, ale jedynie o jeden punkt procentowy mniejszy odsetek uważał, że takich zmian wprowadzać nie należy.

- Za dobrego strażnika konstytucji uważają Andrzeja Dudę głównie młodsi wyborcy, słabiej wykształceni, mieszkający w małych ośrodkach. Krytyczny stosunek mają przede wszystkim zamożni, dobrze wykształceni mieszkańcy wielkich miast – zwracał uwagę prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW w Warszawie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL