fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

FOR: 500+ kosztuje każdego Polaka 619 złotych rocznie

fotolia.com
Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacja założona w 2007 z inicjatywy Leszka Balcerowicza, byłego Prezesa Narodowego Banku Polskiego, przedstawiła "Rachunek od państwa" czyli wyliczenie ile - w przeliczeniu na jednego Polaka - wynosiły koszty funkcjonowania państwa w 2017 roku.

Z wyliczeń FOR wynika, że dług publiczny w 2017 roku nieznacznie się zmniejszył, dzięki umocnieniu złotego - co sprawia, że obecnie Polak przychodzi na świat z długiem w wysokości 26425 złotych - czyli o 84 złote niższym niż w 2016 roku.

Biorąc pod uwagę wydatki na określone sektory funkcjonowania państwa najwięcej środków pochłaniają emerytury z ZUS - w przeliczeniu na Polaka jest to koszt 3074 zł rocznie. Na ochronę zdrowia z kieszeni statystycznego Polaka trafia 2310 zł rocznie, a na wojsko - 771 złotych. Program 500+, sztandarowy program socjalny rządu kosztuje statystycznego podatnika 619 złotych rocznie - dwa razy więcej niż utrzymanie służb mundurowych (z wyjątkiem wojska). Z kolei na informatyzację z kieszeni statystycznego Polaka trafia tylko 7 zł rocznie - 18 razy mnie niż na pokrycie kosztów administracji ZUS, KRUS i NFZ.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA