fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż IPSOS: Większość Polaków za legalizacją związków jednopłciowych

Fotolia
Już większość badanych Polaków uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć prawo do legalizacji swoich związków. Zawieraniu przez nie małżeństw i adopcji dzieci wciąż jesteśmy przeciwni - wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press

Po raz pierwszy w sondażu większość, bo 52 proc. ankietowanych opowiedziało się za prawem par jednopłciowych do legalizacji związków. Przeciwnego zdania jest 43 proc. pytanych.

Na zawieranie małżeństw przez pary gejów i lesbijek wciąż jednak niechętnie patrzy większość respondentów. Przeciwnych temu jest 57 proc. przy 38 "za".

Adopcjom dzieci przez pary jednopłciowe sprzeciwia się znakomita większość badanych: poparłoby je zaledwie 16 procent pytanych przy 80 proc. sprzeciwiających się.

Z sondażu IPSOS wynika, że bardziej liberalne w tej kwestii są kobiety - 56 proc. jest za legalizacją związków, sprzeciwia się temu 39 proc. W przypadku mężczyzn nie ma takiej rozbieżności - za jest 49, przeciwko - 47.

Zwolennikami związków par jednopłciowych są ludzie młodsi, lepiej wykształceni, mieszkający w większych miastach (szczegóły OKO.press).

W sondażu podkreślono również akceptację związków jednopłciowych w zależności od poglądów politycznych. Najbardziej otwarci w tej kwestii są sympatycy SLD, Razem, Nowoczesnej, PO i Kukiz'15 (odpowiednio 86, 81, 78, 76 i 56 pkt. proc.), najmniej - zwolennicy Wolności, PSL i PiS ("za" odpowiednio 49, 40 i 28 pkt. proc.).

Omówienie sondażu - OKO.press

 

Źródło: OKO.press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA