fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Jakie wyzwania stoją przed Polską?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Służba zdrowia, gospodarka czy ochrona środowiska? Polacy wskazali największy problem stojący przed ich krajem – wynika z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Badani są zdania, że największy problem, jaki stoi przed Polską, to problem służby zdrowia (28 proc.). Prawie co czwarty wskazał na gospodarkę (23 proc.), a częściej niż co piąty – na wymiar sprawiedliwości (22 proc.). Najrzadziej wskazywane obszary problematyczne to przestępczość (2 proc.) oraz ochrona środowiska (5 proc.).

 

Kobiety częściej wskazywały na problemy ze służbą zdrowia (30 proc. vs 26 proc. mężczyzn), mężczyźni za to na problemy związane z gospodarką (24 proc. vs 22 proc. kobiet).

- W najstarszej grupie wiekowej częściej wskazywano na problem służby zdrowia (30 proc.) i wymiaru sprawiedliwości (27 proc.), w najmłodszej zaś – na problem służby zdrowia (28 proc.) i gospodarki (25 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Problem służby zdrowia w Polsce częściej jest też wskazywany przez osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (34 proc.), o dochodach od 1001 do 2000 zł (36 proc.) oraz przez badanych z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (31 proc.).

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu podkreśla, że priorytet stanowią problemy należące do kategorii bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, natomiast uwagi nie zwraca się na bezpieczeństwo zewnętrzne i międzynarodowe.

- Bez zapewnienia tych ostatnich nie można mówić o spełnieniu tych pierwszych. W sondażu grupa badanych skupia się przede wszystkim na kwestiach społecznych, gospodarczych i normatywnych. Artykulacja spraw socjalnych jest bardzo ważna dla społeczeństwa, ale trzeba też zaznaczyć, że bez dobrego tempa rozwoju ekonomicznego państwa nie uda się wypełnić zobowiązań społecznych – kwituje prof. Knopek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA