fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwecja: Co piąty emeryt zagrożony ubóstwem

Pixabay
Unijne analizy wykazały, że emeryci w Szwecji są najbiedniejsi w Skandynawii. Co piąty z nich jest zagrożony ubóstwem. To dwa razy więcej niż w Danii, Norwegii i Islandii.

Liczba emerytów w Szwecji, których dochód jest niższy niż 60 proces średniego wynagrodzenia wzrosła w ciągu dekady o 8 proc. Obecnie wynosi 18 proc. Informuje o tym szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet", powołując się na informacje Eurostatu.

Tendencja panująca w Szwecji jest odwrotna do tych, które odnotowywane są pozostałych państwach Unii Europejskiej, gdzie liczba ubogich emerytów zmalała z 19 do 14 proc.

O niepokojącym zjawisku zubożenia się emerytów mówi szefowa szwedzkiego Związku Emerytów Christina Rogestam. Jej zdaniem konieczne są zmiany w systemie emerytalnym. Bez tego problem będzie się pogłębiał. Podkreśla, że już teraz wielu emerytów nie może pozwolić sobie na wizytę u dentysty czy wymianę zepsutych okularów.

Z nieoficjalnych wyliczeń gazety "Aftonbladet", 75 tysięcy emerytów w Szwecji ma tak niskie dochody, że nie starcza im nawet na jedzenie. 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA