fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sondaże wyborcze

Sondaż: Polacy chcą debaty Kidawy-Błońskiej z Kaczyńskim lub Morawieckim

Fotorzepa, Robert Gardziński, tv.rp.pl
Czy przed wyborami parlamentarnymi powinno dojść do debaty kandydatki Koalicji Obywatelskiej na premiera, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z premierem Mateuszem Morawieckim lub z Jarosławem Kaczyńskim, który jest bezpośrednim rywalem Kidawy-Błońskiej w okręgu wyborczym obejmującym Warszawę? Zdaniem większości uczestników sondażu SW Research dla rp.pl - tak.

Politycy PiS o możliwości debaty Kidawy-Błońskiej z Kaczyńskim wypowiadają się sceptycznie. W #RZECZoPOLITYCE na pytanie o to, czy przed wyborami parlamentarnymi dojdzie w Warszawie do debaty "jedynek" na listach PiS i Koalicji Obywatelskiej, Jarosława Kaczyńskiego i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wicepremier Jacek Sasin odparł, że "nie sądzi".

- Taka debata byłaby podwójnie jałowa. Po pierwsze pani Kidawa-Błońska nie jest żadnym realnym liderem politycznym. Z całym szacunkiem dla pani marszałek. Nie będzie premierem nawet gdyby partia wygrała wybory - mówił Sasin dodając, że debata ma sens wtedy, kiedy jest o czym debatować.

Z kolei europoseł PiS Patryk Jaki stwierdził, że debata między kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera a szefem rządu lub prezesem PiS byłaby "zderzeniem rowerzysty z ciężarówką". Zdaniem Jakiego, byłby to pojedynek "zawodnika wagi średniej" z "zawodnikiem wagi superciężkiej".

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy więc, czy - ich zdaniem - "przed wyborami powinno dojść do debaty z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jarosława Kaczyńskiego lub Mateusza Morawieckiego?".

Takiej debaty chciałoby 57,5 proc. ankietowanych. 14 proc. uważa, że taka debata nie jest potrzebna, a 28,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Mężczyźni (17%) są częściej przeciwni debacie, niż kobiety (12%). Takiemu rozwiązaniu przeciwne są częściej osoby w wieku do 24 lat (blisko co piąty z nich) niż starsze grupy wiekowe. Biorąc pod uwagę wykształcenie najmniej przychylni debacie są absolwenci szkół zawodowych (co drugi z nich jest za tym pomysłem), a najbardziej popierają to osoby z wykształceniem wyższym (63%). Największy odsetek osób uważających, że debata powinna się odbyć znajduje się wśród zarabiających powyżej 5000 zł netto (66%) oraz wśród mieszkańców miast wielkości od 100 do 199 tys. mieszkańców (67%) - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA