fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Premier do żołnierzy WOT: Armia Krajowa również była armią terytorialną

CIR
- Dzisiaj z dumą odbudowujemy wielkie tradycje Wojska Polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości złożenia przysięgi przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej we Włodawie.

- Dziękuję wam za wasze decyzje i jestem pewien, że przyczynicie się do utrwalenia bezpieczeństwa państwa polskiego, dzięki temu będziemy mogli budować silną Polskę. Podjęliście się czegoś bardzo ważnego - obrony naszych granic, a w czasach pokoju - pomocy ludziom - powiedział Morawiecki. Premier uczestniczył we Włodawie (woj. lubelskie) w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

- Dbałość o bezpieczeństwo naszych granic, a w czasie pokoju pomoc ludności cywilnej w powiatach i okręgach, w których żyjecie, służycie, jest wielką sprawą. Jest służbą Polsce taką, jakiej najbardziej potrzebujemy: ofiarną służbą, służbą serca, ale jednocześnie dopełnieniem innych bardzo ważnych, kluczowych elementów naszego bezpieczeństwa, zarówno technicznego, jak i ludzkiego w innych formacjach wojskowych stanowiących absolutnie spójną, zwartą część Wojska Polskiego – mówił do żołnierzy WOT. - Był wzorem i przykładem dla swoich żołnierzy. Był mi szczególnie bliski bo jego narzeczoną była żyjąca do dzisiaj moja przyszywana ciocia Teresa, którą pożegnał, idąc do lasu - dodał, wspominając "Zaporę", patrona brygady.

Szef rządu podkreślił, że wojska obrony terytorialnej wzorują się na poprzednikach z Armii Krajowej, która "również była armią terytorialną". - Dzisiaj z dumą odbudowujemy tradycje Wojska Polskiego, wielkie tradycje. To właśnie brak dobrego, sprawnego wojska, które miałoby oparcie w silnym, sprawnym państwie i odwrotnie: brak sprawnego państwa, które mogłoby zapewnić funkcjonowanie wojsku w czasie pokoju po to, żeby broniło tego państwa w czasach wojny, w czasach agresji, spowodował upadek Rzeczpospolitej - ocenił Morawiecki.

We Włodawie przysięgę złożyło 90 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Lubelska brygada OT liczy już ponad 1,6 tys. żołnierzy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA