fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Jedna czwarta generałów odchodzi z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Promocja oficerska
Fotorzepa/Danuta Matloch
Z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odchodzi 5 generałów - 25 procent wszystkich służących generałów w Dowództwie. Powodem są zapowiedzi zmian w wojsku przedstawione przez szefa MON.

Oprócz pięciu generałów, mowa jest również o rezygnacji kilku pułkowników - informuje RMF FM.

Jak pisze stacja, nikt nie chce podać przyczyn rezygnacji. Nieoficjalnie jednak mówi się, że powodem są zmiany w wojsku zapowiedziane przez szefa MON. Antoni Macierewicz zapowiedział, że "kariery w wojsku" nie zrobią ci oficerowie, którzy rozpoczęli służbę przez 1989 roku i skończyli uczelnie wojskowe w Związku Radzieckim.

Generałowie mają się też obawiać zmian w dotychczasowym systemie emerytalnym, które mogą na niekorzyść zmienić ich pobory.

Wśród oficerów, którzy odejdą z Dowództwa są m.in. inspektor wojsk lądowych generał Janusz Bronowicz i szef sztabu dowództwa  generał Ireneusz Bartniak.

Jak informuje RMF FM, cytując jednego z generałów, "to nie tylko wizerunkowa katastrofa".

Z kolei były wiceszef MON w rządzie PO-PSL, Czesław Mroczek, mówi, że jest to efekt "fatalnej polityki personalnej ministra Macierewicza, groźnej dla bezpieczeństwa Polski". Według Mroczka, dla wielu oficerów jest to sygnał nadchodzącej fali zwolnień w wojsku, a także efekt zmiany wprowadzonej przez aktualnego szefa MON. Zmiana ta polega na możliwości awansowania na wysokie stanowiska żołnierzy, których stopień dotychczas na to nie pozwalał.

Jak twierdzi Mroczek, taka polityka kadrowa MON doprowadzi do tego, że polskim wojskiem będą dowodzić osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA