fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Zdrowie powinno być tematem ponadpartyjnym

Adobestock
Liczba ludności Polski w 2050 roku spadnie, w porównaniu z 2018, o około 3,4 miliona. Oprócz niskiej liczby urodzin spowodowane jest to nadumieralnością Polaków.

Zdrowie narodu to największy kapitał i polska racja stanu, dlatego dyskusje o służbie zdrowia należy wyłączyć ze sporów partyjnych i pozostawić w sferze konsultacji eksperckich i jak najszybszych decyzji politycznych – to główna teza debaty Medycznej Racji Stanu „Kapitał – zdrowie narodu", jaka odbyła się kilka dni temu w Warszawie. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w swoim wprowadzeniu do niej skupił się na rezultatach ustawy tzw. 6 proc., mającej doprowadzić w najbliższych latach do systematycznego zwiększania nakładów na służbę zdrowia, i decyzjach o nielimitowaniu dostępu do nowoczesnej diagnostyki obrazowej. – Zgodnie z tym, o czym mówił premier Morawiecki – podkreślał szef Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder – naszym obowiązkiem jest dyskutować o zdrowiu Polaków w sposób ponadresortowy – to przecież problem nie tylko Ministerstwa Zdrowia.

A prognozy są fatalne – liczba ludności Polski w 2050 r. spadnie w porównaniu z 2018 o około 3,4 miliona. Oprócz niskiej liczby urodzin spowodowane jest to nadumieralnością Polaków z powodu chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Co jednak dużo ważniejsze – do 40 proc. zgonów mężczyzn i 18 proc. zgonów kobiet dochodzi w wieku produkcyjnym! W czasie debaty sporo mówiono także o cukrzycy, chorobach psychicznych i chorobach rzadkich. Debata zorganizowana została przez Instytut Studiów Społecznych PAN, Polską Unię Onkologii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Green Communication. Honorowy patronat nad nią objął ks. kardynał Kazimierz Nycz, a patronem medialnym była „Rzeczpospolita".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA