fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

O tym, kto jest sędzią, decyduje prezydent - rzecznik rządu o ustawie dyscyplinującej

Rzecznik rządu Piotr Müller
tv.rp.pl
- Decyzje o tym, kto jest sędzią, podejmuje w ściśle określonej w ustawie procedurze - prezydent - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był gościem Polskiego Radia 24. Odniósł się do dyskusji o polskim wymiarze sprawiedliwości w Komisji Wolności Obywatelskich europarlamentu i zapowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej, że KE będzie analizować projekt PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów pod kątem zgodności z unijnymi zasadami, dotyczącymi niezależności w wymiarze sprawiedliwości.

W ocenie rzecznika rządu nie należy przejmować się oceną Komisji Europejskiej ws. projektu.

Czytaj też:

KE rozważa wniosek o zamrożenie przepisów dyscyplinarnych

NSA: powołał go prezydent, więc może orzekać

Kagańcówka uderzy w Andrzeja Dudę

- Regulacje dotyczące wymiaru sprawiedliwości mają charakter wewnętrzny, nie są objęte polityką traktatową Unii Europejskiej, a Komisja Europejska nie ma prerogatyw do tego, by wpływać na kompetencje wymiaru sprawiedliwości w Polsce - powiedział Piotr Müller . - Oczywiście część aparatu administracyjnego KE, czy nawet wymiaru sprawiedliwości UE, próbuje rozszerzać kompetencje w tym zakresie, ale ich nie mają - dodał.

Jego zdaniem nie można pozwolić na realizację dwóch systemów sprawiedliwości w Polsce.

- Decyzje o tym, kto jest sędzią, podejmuje w ściśle określonej w ustawie procedurze - po zaopiniowaniu przez Krajową Radę Sądownictwa czy przedstawieniu kandydatów - prezydent - dodał Müller.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA