fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rzecznik KRS: Ja bym nie cofnął delegacji sędziego Juszczyszyna

Maciej Mitera
tv.rp.pl
– Nie jestem zwolennikiem wprowadzania rozwiązań prawnych i zmiany prawa ad hoc dla 25 osób. Ale przywilejem rządzących jest to, że rządzą – powiedział na antenie TVN24 rzecznik KRS Maciej Mitera pytany o tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów, która miałaby zakazywać sędziom udziału w manifestacjach i sprzeciwiania się rządzącym.

– Wszyscy błądzą bo są ludźmi, a rzeczą ludzką jest błądzić. Sędziowie są ludźmi odpowiedzialnymi, ale później jest cienka granica. Jeśli widzę sędziego, który rozstrzyga sprawę stoi obok podsądnego, to czy później nie będzie wątpliwości? – mówił Maciej Mitera w „Rozmowie Piaseckiego".

Odniósł się do sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, który tydzień temu został  odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Decyzja o odwołaniu miała być podyktowana podważeniem statusu sędziego niższej instancji, od którego wyroku rozpoznawał apelację. Od wczoraj sędzia jest zawieszony w wykonywaniu czynności, ma też postępowanie dyscyplinarne.

Czytaj też:

Sędzia Juszczyszyn odsunięty od orzekania

Czy Kaczyński przestraszy się „tysięcy Juszczyszynów”

– Pan sędzia nie potrzebuje obrony. Na pewno jest człowiekiem odważnym, czego dał wyraz tutaj. Ale przepraszam za wyrażenie, to też nie jest swoistego rodzaju odwaga, lecz raczej wykonywanie swoich obowiązków – stwierdził rzecznik KRS.

– Co do zawieszenia, nie wypowiadam się, rodzi to pewne wątpliwości. Ale mówię, to decyzja prezesa. Wyrażam zawsze nadzieje, że prezes czy każdy sędzia wie, co robi. Ja bym nie cofnął delegacji sędziego Juszczyszyna, ale to jest moje prywatne zdanie – dodał rzecznik KRS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA