fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Spór o asesorów: KRS zaprosiła Zbigniewa Ziobrę

Zbigniew Ziobro
PAP/Paweł Supernak
Za sprawą posła Tomasza Rzymkowskiego z Kukiz’15 KRS zaprosiła ministra sprawiedliwości na czwartkowe posiedzenie.

Od poniedziałku 13 listopada do piątku 17 listopada trwa posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Jak zapowiadała Rada, miały na niej zapaść ostateczne decyzje, co dalej z 265 asesorami, wobec których powołania zgłosiła sprzeciw.

Ostatecznej decyzji wciąż brak. W środę cztery zespoły powołane przez KRS przeglądały dokumentację asesorów, którzy złożyli o to wnioski. Warto przypomnieć, że Rada może wrócić do dokumentacji także z urzędu, jeśli taka będzie decyzja przewodniczącego. W trakcie posiedzenia w środę poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) zgłosił wniosek, żeby na czwartkowe posiedzenie Rady zaprosić ministra sprawiedliwości. Ten jest jej członkiem, ale nie przychodzi na posiedzenia.

– Sprawa jest bardzo poważna i istotna nie tylko dla asesorów, ale i dla wymiaru sprawiedliwości – uzasadniano.

W czwartek bowiem rada ma podjąć ostateczną decyzję, czy uzupełnione dokumenty są podstawą zastosowania art. 45 pkt 1. Ten stanowi, że w przypadku ujawnienia nowych okoliczności Rada może z urzędu lub na wniosek uczestnika postępowania ponownie rozpatrzyć sprawę. Jeśli dojdzie do wniosku, że tak, zdecyduje, który z asesorów wypełnił warunki ustawowe, a który nie.

Spór o 265 asesorów trwa od 30 października. Wówczas KRS zgłosiła sprzeciw wobec ich powołania z powodu braków formalnych w dokumentacji. Potem rozpoczęła się ostra korespondencja pomiędzy MS a KRS. Swoje oświadczenie wydali także asesorzy. 8 listopada sytuacja dojrzała na tyle, że Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS, zwołał tzw. okrągły stół. Wzięli w nim udział przedstawiciele KRS i prezydenta, nie było nikogo z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wówczas też po raz pierwszy wspomniano art. 45 ustawy o KRS jako możliwości rozwiązania problemu.

W programie trwającego właśnie posiedzenia KRS znalazło się też zajęcie stanowiska w sprawie 26 projektów ustaw i rozporządzeń, nad którymi trwają prace legislacyjne. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA