fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Leszkowi Mazurowi

Leszek Mazur
materiały prasowe
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Leszkowi Mazurowi.

Jak czytamy w komunikacie, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przedstawił sędziemu Sądu Okręgowego w Katowicach - Leszkowi Mazurowi - zarzuty popełnienia 26 przewinień dyscyplinarnych, polegających na każdorazowo oczywistej i rażącej obrazie przepisów kodeksu postępowania cywilnego – art. 329 kpc poprzez sporządzanie uzasadnień do uprzednio wydanych orzeczeń z przekroczeniem ustawowego terminu i bez usprawiedliwienia jego uchybienia.

W marcu portal Onet podał, że od 2015 roku obecny przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, który do dziś orzeka w Sądzie Okręgowym w Częstochowie Leszek Mazur w aż 112 przypadkach nie sporządził na czas uzasadnienia do wyroku. Takie uzasadnienie powinno powstać w ciągu dwóch tygodni - w szczególnych przypadkach można ten okres wydłużyć do miesiąca.

W rozmowie z Onetem przewodniczący KRS swoje opóźnienia z lat 2015 - 2018 tłumaczył nadmiarem obowiązków - szefuje Radzie, a zanim zaczął pełnić tę funkcję, absorbowały go obowiązki wizytatora.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego zwrócił się do Prezesa Sądu Najwyższego, kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej o wyznaczenie sądu dyscyplinarnego właściwego do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji.

- Wszyscy są równi wobec prawa. Wczoraj przedstawiłem zarzuty dyscyplinarne Leszkowi Mazurowi, pełniącemu funkcję Przewodniczącego KRS. Chodzi o 26 przypadków nieusprawiedliwionej nieterminowości w sporządzeniu uzasadnień - napisał na Twitterze sędzia Przemysław W. Radzik.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA