Postępowanie dyscyplinarne wobec szefa KRS wzbudza spór

Na przewodniczącym KRS ciąży już w sumie 38 zarzutów dyscyplinarnych. Wszystkie za nieterminowe pisanie uzasadnień.

Aktualizacja: 14.09.2020 06:10 Publikacja: 13.09.2020 19:01

Leszek Mazur i Piotr Schab

Leszek Mazur i Piotr Schab

Foto: tv.rp.pl

Pierwsze 26 zarzutów postawiono w 2019 r., we wrześniu Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, dołożył kolejne 12 zarzutów.

Zapytaliśmy, co o najnowszych jego poczynaniach myśli Leszek Mazur.

– Nowe zarzuty dotyczą starych spraw, objętych już badaniem przez rzecznika w 2019 r. – wyjaśnia „Rz". I dodaje, że nie rozumie, dlaczego rzecznik odstąpił od objęcia ich wówczas zarzutami, a uczynił to dopiero teraz.

– Fakty są takie, że aktywność rzecznika zbiega się z prowadzonym przez Radę konkursem do NSA. Bierze w nim udział jego żona. Konkurs został przeprowadzony 18 czerwca, ale prawomocnie zakończy się pewnie za kilka miesięcy – zauważa Mazur. Uważa, że intensyfikacja działań teraz może być oceniana jako wywieranie presji na Radę. – To nie tylko moja opinia, ale i uczestników konkursów. Wyłączeniu w tej sytuacji podlegać może 4 z 14 sędziów Rady.

Czytaj też:

Kolejne zarzuty dyscyplinarne dla szefa KRS

SN broni sędziów z nadania nowej KRS

List sędziów do OBWE. Odmowa wszczęcia postępowania

Zarzuty są bardzo poważne, więc zapytaliśmy o ocenę sytuacji Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego sędziów powszechnych. Uważa, że wypowiedź sędziego Leszka Mazura, iż czynności zastępcy rzecznika są próbą wywierania wpływu na działania Rady, jest nieuzasadniona.

– Postępowanie dyscyplinarne wobec członka KRS Macieja Nawackiego wszczął zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy SA w Białymstoku; z chwilą podania tego faktu do wiadomości publicznej ani przewodniczący KRS, ani inni jej członkowie nie formułowali tezy, by było atakiem na ów organ konstytucyjny – mówi "Rz" sędzia Schab. – Nie uczyniono tego również, gdy powszechną informacją stało się podjęcie czynności przez prokuraturę wobec innego z członków KRS. Brak zatem podstaw, by utożsamiać z próbą wpływania na działania KRS postępowanie dyscyplinarne prowadzone przez zastępcę rzecznika przeciw sędziemu Leszkowi Mazurowi z powodu uchybienia terminowi w sporządzeniu kilkudziesięciu uzasadnień orzeczeń.

– Przyjęcie argumentu, że zastępca rzecznika przez samo postawienie zarzutu deliktu dyscyplinarnego przewodniczącemu KRS łamie konstytucję, budzić musi głęboki sprzeciw – zauważa rzecznik Schab.

Pierwsze 26 zarzutów postawiono w 2019 r., we wrześniu Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, dołożył kolejne 12 zarzutów.

Zapytaliśmy, co o najnowszych jego poczynaniach myśli Leszek Mazur.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara