fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Będzie dyscyplinarka dla Jerzego Stępnia? Stanisław Rymar rzecznikiem dyscyplinarnym

Jerzy Stępień
Fotorzepa / Krzysztof Skłodowski
Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rzecznika dyscyplinarnego, który zajmie się sprawą Jerzego Stępnia.

O przygotowanym postępowaniu wobec byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego media informowały już w lipcu. Powodem ma być najprawdopodobniej udział w majowym Marszu Wolności zorganizowanym przez Platformę Obywatelską.

Jak informuje portal parlamentarny.pl, wyznaczono już rzecznika dyscyplinarnego. Jest nim sędzia TK Stanisław Rymar, wylosowany do prowadzenia tej sprawy.

Wylosowany również został skład sądu dyscyplinarnego I instancji, w którego składzie znaleźli się sędziowie TK: Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski oraz Sławomira Wronkowska- Jaśkiewicz.

Jak dotąd sędziemu nie przedstawiono zarzutów na piśmie. - Mam wyznaczone spotkanie z panem sędzią TK Rymarem 5 września. Przed sformułowaniem zarzutów pan sędzia chce jeszcze wysłuchać moich wyjaśnień – powiedział w rozmowie z parlamentrany.pl Jerzy Stępień, sędzia TK w stanie spoczynku, były prezes TK.

Przypomnijmy, iż uchwalona w listopadzie 2016 roku ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w art. 24 przewiduje odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów (w tym sędziów w stanie spoczynku) za naruszenie „przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości".

Zgodnie z zapisami ustawy w postępowaniu dyscyplinarnym orzeka Trybunał jako sąd dyscyplinarny pierwszej instancji – w składzie trzech sędziów Trybunału, natomiast w drugiej w składzie pięciu sędziów Trybunału. Sędziów Trybunału do składów orzekających wyznacza w drodze losowania Prezes Trybunału.

Prezes Trybunału w drodze losowania wyznacza sędziego Trybunału – rzecznika dyscyplinarnego, który podejmuje czynności zmierzające do wstępnego wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do ustalenia znamion przewinienia, a także wysłuchuje sędziego, którego dotyczy zawiadomienie.

Karami dyscyplinarnymi są: upomnienie; nagana; obniżenie wynagrodzenia sędziego Trybunału w wysokości od 10% do 20% na okres do 2 lat; złożenie sędziego Trybunału z urzędu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA