fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Już 166 chętnych do Sądu Najwyższego. Najwięcej adwokatów i radców

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Poniedziałek jest ostatnim dniem zgłaszania kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Do obsadzenia są 44 wakaty sędziowskie.

Jak powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur, na godzinę 20. było 166 zgłoszeń od kandydatów na sędziów SN.

Do Izby Cywilnej zgłosiło się 31 kandydatów, do Izby Karnej - 6, do Izby Dyscyplinarnej - 77 osób, a do Izby Kontroli i Spraw Publicznych - 52 osoby.

Wśród kandydatów są: pracownicy naukowi - 19, adwokaci - 27, radcowie prawni - 28, notariusze - 8, prokuratorzy - 12, urzędnicy Prokuratorii Generalnej - 3, sędziowie WSA - 3, sędziowie apelacyjni - 14, sędziowie okręgowi - 16 i sędziowie rejonowi - 16 oraz jeden sędzia wojskowy.

Z danych przedstawionych przez KRS wynika, że ok. 50 kandydatur wpłynęło od sędziów - w tym 16 od sędziów sądów rejonowych - 13 z nich zgłosiło się do Izby Dyscyplinarnej, jeden do Izby Karnej, dwóch do Kontroli Nadzywczajnej i Spraw Publicznych, 16 od sędziów sądów okręgowych - w tym siedmiu zgłosiło sie do Izby Dyscyplinarnej, 3 - sędziów apelacyjnych, trzech z wojewódzkiego sądu administracyjnego i jeden z wojskowego sądu okręgowego.

Lex.pl informuje, iż zgłosiło się też blisko 60 adwokatów, radców prawnych i natoriuszy. 14 adwokatów (z 24) zgłosiło się do Izby Dyscyplinarnej, najwięcej radców prawnych - 10 (z 26) - do Izby Kontroli i Spraw Publicznych. Wśród kandydatów jest też 12 prokuratorów - 11 chce orzekać w Izbie Dyscyplinarnej, jeden w Karnej, 17 pracowników naukowych, i trzech z Prokuratorii Generalnej.

Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się opiniowaniem kandydatów na pierwszym po wakacjach posiedzeniu, czyli około połowy września.

Źródło: lex.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA