fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Troje kandydatów na sześć miejsc w Sądzie Najwyższym

Fotolia.com
Przez dwa tygodnie naboru do izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zgłosiło się troje kandydatów. Wakatów jest sześć.

W czwartek 11 lipca w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o sześciu wolnych stanowiskach sędziego w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W terminie miesiąca każdy prawnik, który spełnia warunki objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swą kandydaturę Krajowej Radzie Sądownictwa, która po jej zaakceptowaniu kieruje wniosek do prezydenta, gdyż to on decyduje o powołaniu.

Dotychczas wpłynęły trzy kandydatury. Z czego, jak zwróciło uwagę na swojej stronie internetowej radio RMF FM, dwie z nich KRS odrzuciła w poprzednim konkursie. To prezes Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej Adam Kanafek oraz sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Lidia Dudek. Trzecim kandydatem jest profesor UKSW Bogumił Szmulik.

Izba Dyscyplinarna SN - podobnie jak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - została utworzona na mocy nowej ustawy o SN obowiązującej od kwietnia 2018 roku.

W czerwcu ukazała się opinia rzecznika generalnego TSUE - Jewgienija Tanczewa, który stwierdził, że "nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii". Trybunał ma wydać orzeczenie w tej sprawie jesienią.

Źródło: rp.pl / rmf24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA