fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Piotr Kardas kandydatem adwokatów do Trybunału Konstytucyjnego

Prof. Piotr Kardas (z lewej)
Fotorzepa / Piotr Guzik
Prezydent podpisał ustawę, która nie daje środowiskom prawniczym prawa typowania ubiegających się o stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Mimo że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie pozwala środowiskom prawniczym zgłaszać kandydatów na sędziów TK, Naczelna Rada Adwokacka zamierza przedstawić swojego.

– Zgłosimy profesora Piotra Kardasa, kierownika Zakładu Prawa Karnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawimy jego kandydaturę posłom, marszałkom Sejmu. Chcemy przedstawić osobę o nieposzlakowanej opinii, dużej wiedzy, autorytecie i ogromnej praktyce – mówi mec. Andrzej Zwara. Dodaje, że NRA mimo braku procedury w nowej ustawie ma społeczne prawo do publicznego prezentowania osoby godnej tego stanowiska.

Propozycja, by dać środowiskom prawniczym prawo do zgłaszania kandydatów do TK, znalazła się w pierwotnej wersji prezydenckiego projektu. Została wykreślona w trakcie prac w parlamencie.

– Przedstawiając kandydaturę, samorząd adwokacki chce zaznaczyć, jak ważna jest transparentność i zachowanie standardów w obsadzie kluczowych organów sądowniczych w naszym kraju – podkreśla mec. Zwara.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA