fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Trzy sposoby na kryzys wokół Trybunału

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W Sejmie odbyło się w czwartek pierwsze czytanie trzech projektów dotyczących Trybunału. Strony sporu pozostają na swoich stanowiskach.

Złożyły je PiS, PSL oraz KOD – projekt obywatelski. Nowoczesna swój wycofała, a piąty – ruchu Kukiz'15, przeszedł już sejmowe czytanie.

– Potrzebne jest rozwiązanie oparte na kompromisie, a są wspólne mianowniki prowadzące do niego – mówili przedstawiciele PSL, którego projekt jako jedyny przewiduje ustawowe rozwiązania nadmiaru sędziów przez przeniesienie spornej szóstki w stan spoczynku.

Według Kukiz'15 projekty te nie zakończą sporu. Dla tego klubu kluczowa jest zmiana konstytucji i w tym trybie chcą usunąć nadmiar sędziów, ale to wymaga większości 2/3 głosów.

PiS w tej kwestii milczy, najwyraźniej licząc, że nowy prezes dopuści sędziów z jego rekomendacji, a w swoim projekcie, w dużej części powtarzającym długo obowiązującą ustawę o TK z 1997 r., widzi rozwiązanie większość spornych problemów.

PO i Nowoczesna widzą rozwiązanie jedynie w ustępstwie PiS, to jest zaprzysiężeniu sędziów z rekomendacji PO i wydrukowaniu wyroku TK z 9 marca i następnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA