fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Troje kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa
PAP/Radek Pietruszka
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu może zostać przeprowadzony wybór uzupełniający sędziego-członka Krajowej Rady Sądownictwa - informuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Na stronie internetowej Sejmu można przeczytać, że kandydatem posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości jest Katarzyna Chmura, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku. 1 stycznia tego roku została powołana na funkcję Przewodniczącego Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich w tym sądzie.

Kandydują też Łukasz Piebiak - były wiceminister sprawiedliwości, który w piątek został wybrany na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz sędzia Irena Bocheniak -  wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

W KRS do obsadzenia jest jedno miejsce po sędzi Teresie Kurcyusz-Furmanik, która w styczniu ukończyła 70 lat i opuściła Radę.

Do marszałka Sejmu wysłano pismo z informacją o wakacie. Ten 20 stycznia wydał obwieszczenie o rozpoczęciu procedury zgłaszania kandydatów na członka KRS. Pod taką kandydaturą musi się podpisać 25 sędziów lub co najmniej 2 tys. obywateli.

Ostatecznego wyboru według ustawy dokonuje Sejm. Są dwa podmioty uprawnione do przesłania zgłoszenia. Po pierwsze – grupa co najmniej 2 tys. obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli 18 lat, mają pełną zdolność do czynności prawnych i korzystają z pełni praw publicznych. Po drugie – grupa co najmniej 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA