fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Były polityk CDU nowym szefem niemieckiego TK

Prof. Stephan Harbarth
bundesverfassungsgericht.de
Stephan Harbarth wybrany został przez Bundesrat na nowego prezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego - donosi Deutsche Welle.

48-letni Harbarth zastąpi na stanowisku prezesa Andreasa Vosskuhle, którego 12-letnia kadencja sędziego FTK w Karlsruhe dobiegła końca. Prezes Trybunału jest w RFN protokolarnie piątą osobą w państwie.

Wybór Harbartha nie jest niespodzianką. Od końca 2018 roku pełnił on funkcję wiceprezesa FTK. Tradycyjnie to właśnie wiceprezes zostaje następcą prezesa.

Kandydaturę Harbartha wysunęły w 2018 r. partie unii chadeckiej CDU/CSU. Od 2009 r. Harbarth, z zawodu adwokat, zasiadał w Bundestagu. Przez pewien czas było nawet wiceprzewodniczącym klubu poselskiego CDU/CSU.

Sędziowie, jak również prezesi i wiceprezesi FTK wybierani są w Niemczech na przemian przez Bundestag i Bundesrat (Izbę Krajów Związkowych). Kandydatury zgłaszane są również na przemian przez poszczególne partie.

Do wyboru kandydata potrzebnych jest dwie trzecie głosów. Oznacza to, że z reguły również cześć deputowanych partii opozycyjnych musi zaakceptować kandydata.

W zamian mogą one liczyć na poparcie swoich kandydatów. Podobnie było w tym przypadku. Na miejsce Andreasa Vosskuhle jako sędziego FTK wybrana została kandydatka zgłoszona przez partię Zielonych, Astrid Wallrabenstein

(AFP,DPA/du)

Źródło: DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA