fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sądy administracyjne działają szybciej

Fotorzepa, Danuta Matloch
Co piąte rozstrzygnięcie administracyjne jest uchylane przed sądem pierwszej instancji. Sędziowie najczęściej zajmują się sprawami podatkowymi.

Dobra wiadomość dla toczących spory z administracją publiczną: w ubiegłym roku sądy załatwiły więcej spraw, niż do nich wpłynęło. Kolejka powoli topnieje.

- Tendencja ta utrzymuje się też w pierwszych miesiącach 2017 r. – mówił na wczorajszym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Marek Zirk-Sadowski, prezes NSA.

Z informacji o działalności sądów administracyjnych w ubiegłym roku wynika, że do 16 wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęło łącznie prawie 77 tys. skarg. To o prawie 7 tys. mniej niż rok wcześniej. Sądy pierwszej instancji załatwiły niemal 79 tys. spraw, a niecałe 31 tys. zostało na rok kolejny. Zdecydowanie największym sądem jest WSA w Warszawie. Do niego trafia co trzecia sprawa.

Sędziowie chwalą się w raporcie sprawnością postępowań przed WSA – połowa spraw załatwiana jest do czterech miesięcy, a w półrocznym terminie sprawę załatwia 70 proc. skarżących.

Statystyki wyglądają gorzej w NSA. Tylko 46 proc. spraw załatwianych jest w 12 miesięcy, a w ciągu 24 miesięcy NSA załatwia 87 proc. ogółu spraw. Oznacza to, że co ósma sprawa czeka na rozstrzygnięcie sądu drugiej instancji dłużej niż dwa lata. Wyniki te wyglądają jeszcze gorzej, gdy weźmiemy pod uwagę tylko skargi kasacyjne. Zażalenia rozpatrywane są bowiem sporo szybciej. Tylko 22 proc. tych skarg jest rozpatrywanych w rocznym terminie.

Prezes Zirk-Sadowski zwracał uwagę na praktykę stosowania konstytucji przez sądy administracyjne. Jego zdaniem stosunkowo mało pytań prawnych kierowanych przez sędziów administracyjnych do Trybunału Konstytucyjnego jest efektem tradycji bezpośredniego stosowania ustawy zasadniczej przez sądy administracyjne.

W 2015 r. sądy te nie skierowały do TK żadnego pytania prawnego, a w roku ubiegłym były zaledwie dwa takie przypadki – dotyczące uprawnień do badań technicznych pojazdów i świadczenia 500+ na pierwsze dziecko po nieznacznym przekroczeniu kryterium dochodowego.

28,4 proc.  ogółu spraw załatwionych przez sądy pierwszej instancji dotyczyło podatków

4 miesiące  w takim czasie wojewódzkie sądy administracyjne załatwiły w 2016 r. połowę spraw

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA