fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Waldemar Żurek wystąpił do TSUE ws. statusu sędziów nominowanych przez nową KRS

Waldemar Żurek
Piotr Guzik
Sędzia Waldemar Żurek zadał pytania prejudycjalne TSUE, by ostatecznie rozstrzygnął, czy sędziowie, którzy przeszli konkursy w nowej KRS, są legalni i czy mogą wydawać legalne orzeczenia - informuje portal oko.press.

Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie wnosi, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ostatecznie rozstrzygnął status sędziów, którzy awansowali dzięki nowej Krajowej Radzie Sądownictwa. Pyta Trybunał Sprawiedliwości UE czy mogą zasiadać w składach sędziowskich oraz wydawać legalne orzeczenia. Pyta też Trybunał jak odsuwać ich od orzekania.

Kilka dni temu podobne zadał sędzia Krystian Markiewicz z Sądu Okręgowego w Katowicach, jednocześnie szef stowarzyszenia sędziów Iustitia.

Czytaj także:

Sędzia pyta między innymi o to, czy można mówić o legalnym sądzie, jeśli w jego składzie znalazły się osoby powołane przez nową KRS, skoro "obecna KRS wybrana sprzecznie z polskimi przepisami konstytucyjnymi i ustawowymi nie jest organem niezależnym i nie zasiadają w niej przedstawiciele środowiska sędziowskiego powołani w jej skład niezależnie od władzy wykonawczej i ustawodawczej (...)".

Źródło: oko.press / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA