fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Trybunał Konstytucyjny przekłada rozprawę w sprawie wyższości prawa UE nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny
Fotorzepa, Robert Gardziński
Trybunał Konstytucyjny przełożył na 3 sierpnia rozprawa dotycząca wniosku Mateusza Morawieckiego o wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym.

Nad sprawą debatowano już we wtorek, 13 lipca na wniosek, który premier Mateusz Morawiecki złożył do TK już 19 marca. Wniosek dotyczył rozstrzygnięcia kolizji prawa europejskiego z Konstytucją RP na tle zmian w sądach. 

Wniosek argumentowano chęcią kontroli norm, które powstają wyniki prawotwórczej działalności TSUE, a udział Polski jest niestety znikomy. Według premiera, Polska nie miała możliwości zgłoszenia sprzeciwu co do ich powstania, dlatego wezwał do ich weryfikacji. 

Czytaj też:

RPO: trzeba odroczyć jutrzejszą rozprawę w TK

O wycofanie wniosku do TK w połowie czerwca apelował Didier Reynders, według którego taki wniosek podważa zasady funkcjonowania Unii, w szczególności pierwszeństwo prawa europejskiego nad krajowymi, a orzeczenia TSUE są wiążące dla wszystkich sądów i organów państ członkowskich. 

We wtorek prezes Trybunału, Julia Przyłębska zarządziła przerwę, która miała potrwać do czwartu do godziny 13. 

Dziś jednak, wokanda TK została zmieniona i można się z niej dowiedzieć, że sprawa wróci na nią dopiero 3 sierpnia. 

O odroczenie terminu rozprawy wnosił również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich argumentując to tym, że dopiero 9 lipca TK otrzymał i przekazał RPO stanowisko Sejmu, które liczy 103 strony. W ocenie Rzecznika, nie było możliwości rzetelnego zapoznania się z nim przez uczestników postępowania. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA