fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Mentor: mistrz wiedzy praktycznej

123RF
Setka liderów będzie wspierać najlepszych studentów dzięki programowi EmpowerPL. Ogłoszono go podczas sobotniej gali Poland 2.0 Summit w Londynie.

– Mentorzy to ludzie, którzy chcą dawać, dzielić się swoim doświadczeniem ze studentami, mówiąc też, co im się w życiu nie udało, by studenci mogli wyciągnąć z tego wnioski – podkreślał Franciszek Hutten-Czapski, szef polskiego oddziału firmy doradczej Boston Consulting Group, podczas gali, która w sobotni wieczór zakończyła czwartą edycję Poland 2.0 Summit.

Kuszenie do powrotu

Gala była okazją do inauguracji EmpowerPL 100, unikalnego programu mentoringu. W roku stulecia niepodległości Polski BCG, główny partner Poland 2.0 Summit i organizator EmpowerPL, zaprosiła do programu setkę polskich liderów ze świata biznesu, polityki i mediów, którzy będą mentorami setki najlepszych studentów z kraju i z zagranicy.

Młodym ludziom studiującym za granicą udział w programie zapewni wiedzę o polskich firmach, możliwościach kariery, jakie oferują, co może ich skłonić do powrotu do kraju.

Jak wynika z badania BCG, w trzy lata po zakończeniu studiów tylko 40 proc. polskich studentów uczestniczących w Poland 2.0 chce pracować w kraju. Pozostali zamierzają zostać za granicą, zwykle na Wyspach.

Do powrotu do Polski najczęściej motywują ich względy rodzinne, niższe koszty życia i mniej konkurencyjny rynek pracy w porównaniu z Londynem. – Bądźcie sobą i nie kierujcie się tym, co mówią wam inni, lecz tym, co sami uważacie za najlepsze dla siebie – zachęcał uczestników gali Józef Wancer, przewodniczący rady nadzorczej BGŻ BNP Paribas i mentor EmpowerPL, zaznaczając, że można być polskim patriotą, mieszkając poza Polską.

Wśród mentorów są czołowi menedżerowie praktycznie z każdej branży – od finansów przez przemysł i handel po media, m.in Dominika Bettman, prezes Siemens Polska, Marek Dietl, prezes GPW, Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, Franciszek Hutten-Czapski, Michał Krupiński, prezes Pekao SA.

Czego młodzi oczekują?

Jak wynika z badania BCG przeprowadzonego wśród prawie 150 studentów z kraju i z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii, najważniejsza jest informacja zwrotna (feedback) dotycząca decyzji związanych z przyszłą karierą – wskazuje ją 25 proc. ankietowanych. Młodzi ludzie liczą też, że mentor pomoże im utrzymać koncentrację na planach zawodowych i może zarekomenduje dalsze kroki w karierze. Uczestnicy badania liczą także na możliwość poznania firmy mentora oraz szansę uczenia się na jego błędach – co ciekawe, częściej jest to ważne dla studentów (27 proc.) niż dla studentek (11 proc.).

Dla nich istotniejszy był z kolei aspekt networkingowy, czyli możliwość poznania osób ze środowiska mentora. Martyna Piotrowska, która uczestniczyła w pilotażowej edcycji EmpowerPL, a dzisiaj pracuje w banku inwestycyjnym w Londynie, potwierdza, że ta możliwość jest jednym z istotnych atutów mentoringu.

Jak wynika z ankiety BCG, dużo większą wagę do kontaktów i znajomości przywiązują studenci w kraju. Według nich jest to drugi co do ważności czynnik wpływający na sukces zawodowy – po determinacji i ciężkiej pracy, którą na pierwszym miejscu wskazują też Polacy studiujący za granicą.

Aleksandra Sroka-Krzyżak, dyrektor strategii w PKO Banku Polskim, która ma kilkuletnie doświadczenie w mentoringu, wspomina, że spędziła niejeden wieczór na rozmowie telefonicznej ze swoją mentee, dyskutując różne opcje kariery. Według niej bieżące wsparcie mentora, możliwość zasięgnięcia jego rady, jest najcenniejszym atutem mentoringu.

Nina Hałabuz, szefowa marketingu i komunikacji w BCG, nie kryje, że zachętą do ekspansji EmpowerPL był sukces jego pilotażowej edycji zorganizowanej wiosną wspólnie z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. – To chyba jedyny projekt, w którym każda ze stron twierdzi, że to ona skorzystała więcej – wyjaśnia Nina Hałabuz.

Jest jeszcze szansa

Młodzi ludzie mogą się zgłaszać do 24 grudnia. EmpowerPL 100, który ruszy w marcu, jest przewidziany na sześć miesięcy.

O przyjęciu do programu będą decydowały osiągnięcia akademickie, aktywność zawodowa (coraz więcej studentów brytyjskich uczelni już po pierwszym roku ma za sobą co najmniej jeden staż), zaangażowanie w aktywność społeczną.

Więcej empowerpl.com

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA