fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Big data daje dobrze zarobić po studiach

shutterstock
Studia ekonomiczne związane z informatyką i sama informatyka to dzisiaj sprawdzony przepis na pewną pracę i świetne zarobki już na starcie kariery.

Najnowsza, opublikowana w czwartek edycja ELA - Ekonomicznych Losów Absolwentów polskich uczelni potwierdza, że warto dzieci od małego zachęcać do matematyki. Będzie niezbędna nie tylko w codziennym życiu, ale także na najbardziej popłatnych studiach. Jak wynika z porównywarki losów ( w tym zarobków) absolwentów szkół wyższych stworzonej na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, najwięcej po studiach II stopnia (magisterskich) można dzisiaj w Polsce zarobić kończąc kierunki informatyczne i okołoinformatyczne, na czele z „analizą danych - big data" –w Szkole Głównej Handlowej.

Osoby, które ukończyły ten kierunek w 2017 r. są na czele rankingu najlepiej opłacanych absolwentów studiów magisterskich z tego rocznika biorąc pod uwagę względny wskaźnik zarobków (WWZ), czyli relację średnich zarobków absolwentów do średnich zarobków w ich powiatach zamieszkania. Średnia pensja absolwenta analizy danych - big data w SGH jest 2,5 krotnie wyższe niż średnia płaca w jego miejscu zamieszkania i przekracza 9,2 tys. zł brutto. (licząc od ukończenia studiów do końca 2018 r.). Tymczasem średnia pensja absolwenta z 2017 r. wynosiła 3,3 tys zł brutto.

Najwyższe nominalne pensje –rzędu 10,2 tys. zł brutto- osiągali w tym czasie absolwenci stacjonarnej informatyki analitycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, których miesięczne zarobki 2,3 krotnie przewyższają średnią płace w ich miejscu zamieszkania. Niewiele gorsza jest ta relacja w przypadku absolwentów niestacjonarnej informatyki na UJ, którzy zarabiali średnio 9,6 tys.zł brutto.

Do najlepiej wynagradzanych należą też absolwenci stacjonarnej informatyki na Uniwersytecie Warszawskim (ich średnia pensja niedługo po studiach to 8,3 tys. zł brutto) oraz informatyki stosowanej w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (zarabiali po studiach prawie 8 tys. zł). Jeszcze więcej, bo prawie 8,7 tys. zł brutto wynosiła średnia pensja po niestacjonarnych studiach magisterskich z zarządzania w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania- drugi najbardziej popłatny kierunek ekonomiczny.

Warto zwrócić uwagę, że rekordzistami płacowymi są absolwenci studiów II stopnia niestacjonarnych- wielu z nich ma już spore doświadczenie zawodowe, które na studiach uzupełnia teorią.

Wśród absolwentów kierunków humanistycznych na największe zarobki mogą liczyć absolwenci europejskich procesów integracyjnych na Uniwersytecie Warszawskim (ponad 6 tys. zł). W czołówce płac są też –pilnie poszukiwani w centrach usług dla biznesu germaniści i osoby po filologii niderlandzkiej, która po studiach zarabiały średnio ponad 5,4 tys. zł brutto.

Jak wynika z danych MNiSW, polscy maturzyści dostosowują się do rynkowych trendów- w mijającym roku akademickim 2018/19 , gdy ponad 416 tys. studentów rozpoczęło studia największą popularnością cieszyły się informatyka (chciało ja studiować 42 tys,. osób) i zarządzanie (27 tys. chętnych) Na trzecim miejscu znalazła się psychologia. ( 22 tys. kandydatów) – Jej najlepiej wynagradzani absolwenci zarabiają po studiach magisterskich 4,1 tys. zł miesięcznie- za to wraz z rozwojem kariery mogą liczyć na znacznie więcej.(więcej WWW. https://ela.nauka.gov.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA