Otworzyć uczelnie na świat

Dodatkowe miliony złotych i specjalne programy promocyjne mają zwiększyć szanse szkół wyższych w światowej rywalizacji o kandydatów na studia.

Aktualizacja: 12.01.2018 05:11 Publikacja: 11.01.2018 20:00

Otworzyć uczelnie na świat

Gra toczy się o miliony młodych, ambitnych ludzi (bo tacy wybierają studia za granicą) i o miliardy dolarów rocznie. Według danych OECD liczba studentów uczących się na zagranicznych uczelniach przekracza w skali świata 4,6 mln rocznie. Prawie połowa z nich trafia do USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Australii.Polska, chociaż od kilku lat liczba cudzoziemskich studentów na naszych uczelniach szybko rośnie, w tej rywalizacji praktycznie się nie liczy.

A liczyłaby się jeszcze mniej, gdyby nie aktywność uczelni niepublicznych, które jako pierwsze na poważnie zaczęły zabiegać o kandydatów z zagranicy. W rezultacie w roku akademickim 2016/2017 studiowała tam niemal połowa uczących się w Polsce obcokrajowców. Na czołowej niepublicznej uczelni ekonomicznej, Akademii Leona Koźmińskiego, uczy się ponad 1,5 tys. obcokrajowców z ponad 70 krajów (to ponad połowa studentów stacjonarnych).

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca
Depresja pracowników kosztuje firmy miliardy złotych. Straty są coraz większe
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera
Praca
Dyplom nadal pomaga na starcie
Praca
Mobbing w miejscu pracy – jak sobie radzić z przemocą i nękaniem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Praca
Migranci zarobkowi krótko mieszkają pod dachem pracodawcy. Samodzielni Ukraińcy