Woźniak: staram się o poprawę płacy urzędników prokuratury

Rozmowa | Marek Woźniak, szef Prokuratury Regionalnej w Krakowie

Aktualizacja: 01.04.2018 22:49 Publikacja: 01.04.2018 16:28

Marek Woźniak pełni swoją funkcję od marca 2016 roku

Marek Woźniak pełni swoją funkcję od marca 2016 roku

Foto: Polska Press/East News, Michał Gaciarz

Rz: Kieruje pan jedną z największych prokuratur w kraju. Wynikają z tego jakieś szczególne problemy?

Marek Woźniak: Obszar działania Prokuratury Regionalnej w Krakowie obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie, bardzo zróżnicowane pod wieloma względami.

Ani wielkość obszaru działania, ani jego położenie, ani żadne inne podobne uwarunkowania nie powodują jednak powstania jakichkolwiek specyficznych problemów w kierowaniu jednostkami organizacyjnymi prokuratury, ani też nie oddziałują na pracę prokuratorów. W bardzo porównywalny sposób wykonywane są zadania należące do ustawowych powinności prokuratury we wszystkich czterech podległych mi prokuraturach okręgowych (w Krakowie, Kielcach, Nowym Sączu oraz Tarnowie) oraz 37 jednostkach organizacyjnych prokuratury szczebla rejonowego. Właściwie dobrana, kompetentna i odpowiedzialna kadra kierownicza zapewnia należycie sprawne ich działanie.

Czy są jakieś szczególne rodzaje spraw, które do was trafiają?

W krakowskim okręgu regionalnym nie występuje żadna specyficzna przestępczość, która generowałaby jakiś szczególny rodzaj spraw prowadzonych w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie. Osobliwością na skalę kraju jest natomiast z pewnością zjawisko tzw. reprywatyzacji krakowskiej, które wyraziło się liczbą kilkuset prowadzonych w przeszłości postępowań karnych oraz niemal tysiąca prokuratorskich cywilnych postępowań wyjaśniających. Ich przedmiot stanowiły okoliczności przechodzenia w cudze ręce – po zakończeniu drugiej wojny światowej – nieruchomości w Krakowie oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Od października ubiegłego roku w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie działa zespół śledczy powołany zarządzeniem prokuratora generalnego, który przejął do własnego prowadzenia wszystkie sprawy tego rodzaju.

Prócz spraw związanych z niedozwolonym obrotem nieruchomościami prowadzone są w PR w Krakowie postępowania karne dotyczące najpoważniejszych przestępstw gospodarczych i finansowo-skarbowych, a także, w specjalistycznym dziale do spraw błędów medycznych, śledztwa dotyczące błędów w działaniach diagnostycznych lub terapeutycznych podejmowanych przez osoby wykonujące zawody medyczne, które skończyły się zgonami pacjentów.

Na czym polega kierowanie prokuraturą regionalną?

Kierowanie tak dużą jednostką organizacyjną to bardzo absorbujące zajęcie, wymagające bieżącego podejmowania mnóstwa działań z zakresu administrowania i zarządzania, nie tylko w odniesieniu do spraw pracowniczych, ale także w związku z nader pokaźnym zasobem mienia państwowego, które powierzone mi zostało w trwały zarząd. Dzięki ogromnemu osobistemu zaangażowaniu prokuratora generalnego oraz prokuratora krajowego udało się sfinalizować z końcem ubiegłego roku transakcję zakupu na potrzeby prokuratur krakowskich potężnego budynku biurowego położonego w nieodległym sąsiedztwie krakowskiego kompleksu sądowego. Pozwoli to na definitywne rozwiązanie niezmieniającej się od wielu lat katastrofalnej sytuacji lokalowej prokuratur w Krakowie, które w części bądź to urzędują w odległych od sądów budynkach wynajmowanych na wolnym rynku, bądź w budynkach własnych, ale niezapewniających właściwych warunków do prawidłowego wykonywania zadań służbowych. Uzyskanie nowej siedziby wymaga przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych oraz adaptacyjnych, co sprawia, że ja i moi współpracownicy musimy nabyć nowe umiejętności zawodowe.

Kierowanie tak szczególną jednostką organizacyjną jak prokuratura regionalna wymaga uwzględniania specyfiki bardzo charakterystycznego składu pracowniczego, który stanowią niezależni prokuratorzy, urzędnicy prokuratury, asystenci prokuratorów, analitycy kryminalni i pokaźny personel pomocniczy. Przy tym nikt i nic nie zwalnia mnie z odpowiedzialności za zapewnienie należytego poziomu postępowań przygotowawczych, odpowiedzialnego uczestnictwa w postępowaniach sądowych, właściwego wykonywania zadań w sferze pozakarnej działalności prokuratury. Przywiązuję osobiście bardzo dużą wagę do profesjonalnego wykonywania wszystkich czynności zawodowych.

Skąd pan wie, co się dzieje w najmniejszej prokuraturze, która panu podlega?

Nie muszę wiedzieć o wszystkim, co dzieje się w każdej z podległych mi jednostek organizacyjnych prokuratury. Dzięki sprawdzonemu systemowi komunikowania się oraz przekazywania informacji na bieżąco powiadamiany jestem o wszystkich istotniejszych wydarzeniach z obszaru krakowskiego okręgu regionalnego oraz o wszystkich istotniejszych przedsięwzięciach i działaniach zawodowych podejmowanych przez podległych mi służbowo prokuratorów. Bieżący, sprawny dopływ informacji o istotnym charakterze pozwala na stałe kontrolowanie sposobu wykonywania ustawowych zadań prokuratury w poszczególnych jednostkach organizacyjnych prokuratury, także tej najmniejszej spośród mi podległych.

Gdyby mógł pan coś zmienić, poprawić, to co by to było?

Na bieżąco staram się oddziaływać na to wszystko, na co jako prokurator regionalny mam realny wpływ. Szczególną wagę przykładam obecnie do tych działań, które zmierzają do zapewnienia wszystkim podległym mi prokuratorom oraz urzędnikom odpowiednich warunków bieżącej pracy, umożliwiających im rzetelne i odpowiedzialne wykonywanie zadań służbowych. Jestem pełen uznania dla nich, że pomimo wielu codziennych niedogodności tak ofiarnie, odpowiedzialnie oraz kompetentnie wywiązują się z nakładanych na nich zadań.

Przypadło mi w udziale nadrabianie wieloletnich zaniedbań i ten bagaż oczywiście nieco ciąży, ale uważam za swoją szczególną powinność radykalną poprawę tego stanu rzeczy. Na tyle, na ile mogę to czynić, staram się o poprawę warunków wynagradzania urzędników prokuratury krakowskiego okręgu regionalnego, których uposażenia nie odpowiadają w żadnym razie ani poziomowi ich odpowiedzialności zawodowej, ani też nakładowi świadczonej przez nich pracy.

— rozmawiała Agata Łukaszewicz

Rz: Kieruje pan jedną z największych prokuratur w kraju. Wynikają z tego jakieś szczególne problemy?

Marek Woźniak: Obszar działania Prokuratury Regionalnej w Krakowie obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie, bardzo zróżnicowane pod wieloma względami.

Pozostało 95% artykułu
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a