fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Wujec o sporze rządu z SN: U Mrożka to byłoby śmieszne

Fotorzepa, Rafał Guz
- Gdyby to było w teatrze, gdyby to była groteska Mrożka to byłoby śmieszne. Ale to rzeczywiście dzieje się w Polsce - mówił w Polsat News Henryk Wujec, w czasach PRL opozycjonista, w III RP poseł na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2010-2015 doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. Wujec skomentował w ten sposób podważanie przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę uchwały podjętej przez trzy izby SN ws. statusu sędziów wskazanych przez KRS powołaną przez Sejm poprzedniej kadencji.

Połączone Izby Sądu Najwyższego wydały 23 stycznia uchwałę, zgodnie z którą sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać. SN stwierdził jednocześnie, że uchwała obowiązuje od piątku - w związku z czym orzeczenia wydane do tej pory przez te składy pozostają ważne.

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało już oświadczenie wskazujące, że uchwała Sądu Najwyższego została wydana z rażącym naruszeniem prawa - w związku z czym nie wywołuje skutków prawnych.

- To jest niesłychanie poważna sytuacja, dotycząca naszego państwa, bo ten konflikt coraz bardziej się pogłębia - ocenił Wujec. Dodał, że "nie widać dobrej woli, żeby jakoś go rozwiązać".

Wujec przyznał, że "z wielką przykrością" obserwował reakcję ministra Ziobry na uchwałę SN. - Rząd, minister Ziobro polemizuje z 60 sędziami o najwyższym autorytecie, nie mając żadnych argumentów. Kompromituje w ten sposób swój urząd i samego siebie - ocenił.

Zdaniem Wujca sędziowie SN "postępują zgodnie z prawem europejskim". Jak dodał wydając 23 stycznia uchwałę "wykonali wyrok TSUE".

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA