fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

AP: W Polsce będzie można zwalniać sędziów za krytykę polityków

AFP
Polscy parlamentarzyści ostatecznie przyjęli ustawę, która pozwoli politykom zwalniać z pracy sędziów, którzy krytykują ich decyzję - tak przyjęcie przez Sejm tzw. ustawy represyjnej przedstawia amerykańska agencja Associated Press.

AP zwraca uwagę, że eksperci prawni z UE uważają, że taka zmiana prawa podważy niezależność sądownictwa w Polsce.

Agencja podkreśla, że ustawę musi jeszcze podpisać prezydent Andrzej Duda. Dodaje jednak, że prezydent wyrażał już swoje poparcie dla nowych przepisów.

W depeszy AP czytamy, że zmiany w prawie zostały zaproponowane przez PiS, które "chce mieć większą kontrolę nad sądownictwem". "(Nowe) Prawo zostało potępione przez UE, ONZ i organizacje międzynarodowe, a także przez ekspertów ds. prawa w Polsce i polską opozycję" - pisze agencja.

Krytycy ustawy uważają, że narusza ona zasady UE i trójpodział władz.

Associated Press odnotowuje też, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pogłębił konflikt ws. sądownictwa w Polsce oświadczając, że nie uzna uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia. Agencja tłumaczy, że SN uznał, iż sędziowie wybrani przez KRS "uważaną za organ kontrolowany politycznie przez PiS" nie zostali prawidłowo powołani.

AP wyjaśnia, że ustawa przyjęta 23 stycznia przez Sejm "zabrania sędziom angażowania się w działalność publiczną, która jest motywowana politycznie". "Ogranicza też prawa sędziów do tworzenia niezależnych organizacji sądowniczych" - czytamy w AP.

Agencja pisze też, że ustawa "zakazuje sędziom oceniania i krytykowania powołań nowych sędziów lub zakresu władzy władz państwa". AP podkreśla, że karą za niezastosowanie się do tych przepisów może być odwołanie ze stanowiska.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA