fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Francuski wykładowca do Sebastiana Kalety: Nie wiesz, o czym mówisz

tv.rp.pl
Profesor prawa na Uniwersytecie Middlesex w Londynie, Laurent Pech odpowiedział na Twitterze na wpis posła PiS Sebastiana Kalety.

"Skandaliczny projekt ustawy kneblującej sędziów to kolejny krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. To standardy państw autorytarnych, próba całkowitego podporządkowania sądów PiS" - napisał poseł PO Borys Budka.

Zareagował na ten wpis poseł PiS Sebastian Kaleta. "To skopiowanie przepisów obowiązujących we Francji. O ile mi wiadomo Francja jest UE, w UE są również Niemcy, w których sędziów powołują bezpośrednio politycy" - napisał.

W odpowiedzi głos zabrał Laurent Pech, profesor prawa na Uniwersytecie Middlesex w Londynie. "Jestem ekspertem ds. niezależności sądowej we Francji, EKPC i prawa UE, więc pozwolę sobie wyjaśnić, dlaczego nie wie Pan, o czym mówi (zakładając, że nie próbuje Pan celowo wprowadzić w błąd)" - przekazał.

"Prawo francuskie nie dopuszcza żadnych sankcji wobec każdego sędziego, który stara się stosować prawo UE zgodnie z wykładnią orzecznictwa ETS, tym bardziej, że mówimy o niezawisłości sądów również ściśle chronionej przez FR Const (znów jest to oczywiste dla wszystkich, z wyjątkiem kłamców i ignorantów)" - dodał.

"Praktycznie każda zasada zawarta w rozdziale 1 niniejszego oficjalnego kompendium dotyczącego niepodległości została/jest naruszana przez polską partię rządzącą" - napisał.

"Żaden wpis nie odnosi się przepisów, które obowiązują lub znajdują się w niedawno złożonym projekcie ustawy. Niestety, ktoś wprowadził cię w błąd i wykorzystał twoją pozycję eksperta. Niemniej jednak doceniam wysiłek w celu zaprezentowania wartości i przepisów, które obowiązują również w polskim prawie" - odpowiedział Kaleta.

Więcej: Onet.pl

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA