fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

PFN: Koszty kampanii "Sądy" niższe. Nic o Solvere

Fotorzepa
Wydatki na projekt "Sądy" w ramach programu "Sprawiedliwość" do wtorku wyniosły nie więcej niż 9 mln zł - twierdzi biuro komunikacji Polskiej Fundacji Narodowej w odpowiedzi na artykuł Onet.pl. Według portalu łączne koszty kampanii wynosiły prawie 16,5 mln zł (wobec prawie 20 mln planowanych). 1,2 miliona zł miała otrzymać firma Solvere, kierowana przez byłych specjalistów od wizerunku PiS, czemu PFN nie zaprzeczyła.

Jak czytamy w komunikacie Fundacji, "kampania będąca fragmentem programu społecznego „Sprawiedliwość” – projekt „Sądy”, prowadzonego przez Polską Fundację Narodową, ze względu na szeroki oddźwięk społeczny i uderzenie w grupy interesów opisywana jest w niektórych mediach w sposób szkalujący dobre imię Fundacji".

Dodano, że przykładem tego jest artykuł w Onet.pl opublikowany w dniu 5 grudnia b.r. i powielany przez inne media. "Tekst powyższego artykułu został napisany w oparciu o dokument prezentowany na posiedzeniu Rady Fundacji przez Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej w dniu 22 września 2017 r. W dokumencie tym przedstawiono kwoty planowane wg. kosztorysu z 20 września 2017 r., a faktycznie później nie wydatkowane" - poinformowano.

Według PFN w publikacji Onetu połączono koszty planowane z wydatkami rzeczywiście poniesionymi. "Wydatki na projekt „Sądy” w ramach programu „Sprawiedliwość” do dnia 5 grudnia 2017 r. wyniosły nie więcej niż 9 mln zł" - podkreśla Fundacja w komunikacie.

PFN nie odniosła się w swoim oświadczeniu do głównej tezy artykułu, mówiącej o czterech fakturach, za które firma Solvere miała otrzymać od Fundacji prawie 1,2 miliona złotych. Tymczasem wiceprezes PFN Maciej Świrski wcześniej w RMF FM zapewniał, że "przychód tej firmy z tego, co się dzieje w tej chwili, to jest 240 tysięcy w dwóch ratach".

Przeczytaj » Onet: 1,2 mln zł za "Sprawiedliwe sądy" dla Solvere

Polska Fundacja Narodowa zapowiedziała wystąpienie o sprostowanie artykułu. Tymczasem Onet informował, że występował wcześniej do Fundacji z pytaniami o wydatki poniesione na kampanię "Sprawiedliwe sądy". Do chwili publikacji artykułu pozostały one bez odpowiedzi. "Mimo zapowiedzi, sprawozdanie finansowe rządowej fundacji, jaką jest PFN, wciąż nie jest dostępne dla opinii publicznej. Onetowi nie udało się także uzyskać komentarza od firmy Solvere sp. z.o.o." - podkreślał portal.

Na komunikat PFN odpowiedział też Andrzej Gajcy, autor artykułu w Onecie. Zaapelował o ujawnienie sprawozdania finansowego z kampanii.

Źródło: PAP/ rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA