Sądownictwo

Rafał Trzaskowski: Większość Polaków czuje się rozczarowana propozycjami prezydenta

tv.rp.pl
- Widzimy zdjęcia z całej Polski, widzimy, że jest mobilizacja, dlatego że większość Polaków czuje się - delikatnie mówiąc - rozczarowana tymi propozycjami pana prezydenta Dudy - powiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej, komentując niedzielne protesty w obronie sądów, które odbyły się w części polskich miast.

Przed sądami w całym kraju odbywały się w niedzielę protesty związane z reformą sądownictwa. Demonstranci pod hasłem "Suweren mówi nie" krytykowali przygotowane przez prezydenta projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Chcemy konkretnej dyskusji o reformie sądów, a nie dyskusji "billboardowej" - apelowano.

Przeczytaj » W całym kraju protesty w obronie sądów

- Prezydent zawetował dwie ustawy, które były skandaliczne, które doprowadzały do tego, że mielibyśmy tak naprawdę koniec trójpodziału władzy, natomiast niestety proponuje rozwiązania, które są także złe - ocenił Trzaskowski w TVN24.

- Być może, tak jak większość specjalistów, konstytucjonalistów, ważąc rację mówi, że one są one są trochę mniej złe i trochę mniej bezczelne propozycję się tam znalazły, niż te, które proponował minister Ziobro. Niemniej jednak jeżeli się wczytamy w te wstępne propozycje to niestety mamy do czynienia przede wszystkim z - dalej - upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości, ponieważ według tych projektów pana prezydenta to politycy mają wybierać w KRS-ie, a później to politycy będą mieli wpływ na to, jacy sędziowie będą podejmować te najważniejsze decyzje - mówił polityk.

Zdaniem posła PO nie jest to jedyne zagrożenie w nowych projektach ustaw. - Jest tam jeszcze wiele innych niepokojących kwestii - skracanie ewentualne kadencji sędziów Sądu Najwyższego w związku z tym, że osiągną pewien wiek, tworzenie nowej izby w Sadzie Najwyższym, która miałaby oceniać m.in. legalność wyborów... - wyliczał. W tej ostatniej, według Trzaskowskiego, z powodu obłożenia pracą dotychczasowych sędziów prawdopodobnie znaleźliby się nowi, być może "z powołania politycznego".

- My bierzemy udział w tych protestach jako obywatele. Jeżeli jest motywacja taka, która sprzeciwia się przeciwko tym złym projektom ustaw i do tego mobilizują się obywatele, to ich wspieramy w sposób obywatelski. Tam nie powinno być dzisiaj barw partyjnych, natomiast są tam oczywiście politycy opozycji - powiedział Trzaskowski, nawiązując do niedzielnych protestów.

- To, co proponuje nam Prawo i Sprawiedliwość, zwłaszcza w ustawach o KRS-ie i Sądzie Najwyższym, nie ma nic wspólnego z prawdziwą reformą sądów - ocenił Rafał Trzaskowski.

Źródło: rp.pl/TVN24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL