fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo dyscyplinarne

Ruszyła izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym

Fotorzepa, Danuta Matłoch
W środę rozpoczęła się pierwsza rozprawa w nowej izbie Sądu Najwyższego.

Pierwsza sprawa w izbie dyscyplinarnej SN dotyczy prokuratora z Włocławka obwinionego o jazdę pod wpływem alkoholu, i stawienie się w takim stanie na rozprawę. Jest nowym etapem dla sądownictwa dyscyplinarnego, a w szczególności sędziów.

Sprawa rozpoczęła się wartko. Wszyscy z dziesięciu świadków stawili się. Rzecznik dyscyplinarni i sędziowie są aktywni. Ławnik na razie nie zadaje pytań.

Przesłuchania świadków przewidziane jest do godziny 13.00. Być może jeszcze dzisiaj zapadnie wyrok.

Obwiniony prokurator i jego obrońca nie stawili się, wnosząc o odroczenie sprawy dyscyplinarnej do zakończenia sprawy karnej, ale SN oddalił ten wniosek jako nieuprawniony, gdyż obydwa postępowania mogą toczyć się odrębnie.

Sprawa o to przestępstwo nie ruszyła jeszcze w lokalnych sądach.

SN rozpatruje tę sprawę w pierwszej instancji, i jest to jego nowa kompetencja. W sprawach dyscyplinarnych sędziów i prokuratorów o przewinienia dyscyplinarne wyczerpujące jednocześnie znamiona umyślnych przestępstw.

Izba Dyscyplinarna była jednym z trzech najważniejszych elementów reformy SN i choć rząd wycofał się ze skrócenia wieku emerytalnego jego sędziów, ta inicjatywa zostaje.

Na liczącą dziesięciu sędziów izbę (docelowo ma ich być 16) czeka sporo spraw, gdyż formalnie izba funkcjonuje od 3 kwietnia. W tym czasie wpłynęło do niej 145 spraw, w tym 20 dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych, 20 sędziów i prokuratorów o przewinienia wyczerpujące znamiona umyślnych przestępstw. Do rozpatrzenia są 74 dyscyplinarki innych zawodów prawniczych, gdyż Izba zajmować się będzie także ich sprawami (w najwyższej instancji), poczynając od adwokatów, a na komornikach kończąc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA