fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zdrowie pochłonie więcej pieniędzy

W 2035 roku co czwarty Polak będzie miał ponad 65 lat
Fotorzepa/Bartłomiej Zborowski
Społeczeństwo się starzeje i wydatki NFZ na leczenie będą rosły.

Koniec roku to czas podsumowań i wniosków także w obszarze ochrony zdrowia. Wiele wskazuje, że największym wyzwaniem dla systemu będzie zapewnienie odpowiedniej opieki i farmakoterapii osobom starszym.

Z najnowszego dokumentu NFZ wynika, że w 2030 r. Fundusz będzie musiał wydać o 6 mld zł więcej na zdrowie w porównaniu z 2014 r., kiedy to jego wydatki wyniosły ok. 53 mld zł. Wszystko przez to, że zwiększa się grupa osób starszych w wieku 67 i więcej lat.

Według danych GUS w 2013 r. w naszym kraju było 5,7 mln osób w wieku 65 lat i więcej, co stanowiło 14,7 proc. populacji. Prognozy demograficzne wskazują, że w ciągu najbliższych lat proces starzenia się populacji będzie postępował. W 2035 r. takich osób będzie 8,9 mln, tj. 24,5 proc. populacji, a w 2050 r. już 11,1 mln.

Akcję, której celem jest m.in. zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia opieki medycznej seniorom, prowadzi właśnie INFARMA – Związek Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych. Zdaniem ekspertów tej organizacji bez poprawy efektywności leczenia starszej grupy pacjentów, między innymi poprzez stosowanie efektywnej innowacyjnej farmakoterapii, deficyt finansowania systemu ochrony zdrowia będzie się szybko pogłębiał.

Wynika to z faktu, iż powiększanie się populacji osób starszych ma konsekwencje dla systemu opieki zdrowotnej. Pokazuje to analiza NFZ wydatków na świadczenia zdrowotne, biorąc pod uwagę wiek pacjenta. Podczas gdy od drugiego do 45. roku życia koszty te utrzymują się na poziomie 1 tys. zł, to w przypadku mężczyzn powyżej 66 lat i kobiet powyżej 74 wzrastają trzykrotnie.

W związku z tym w akcji „Głosuj na zdrowie" eksperci INFARMY wskazują, że wprowadzenie nowoczesnych technologii medycznych wpływa na lepsze wyniki terapeutyczne. Starzejący się pracownicy mają szansę być więc bardziej wydajni na rynku pracy. Bo wydatki na leki dziś zrównoważą w przyszłości koszty dalszej opieki medycznej i pomocy społecznej. Jest to długoterminowa inwestycja w polską gospodarkę – przekonują.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA