W myśl znanego porzekadła dwie rzeczy są pewne – śmierć i podatki. We współczesnym świecie obfitującym w raje podatkowe pewność tych drugich bywa wątpliwa – więc jedynie śmierć jest niezawodna. Zbliżający się 1 listopada to okazja do zadumy nad śmiercią, umieraniem, pochówkiem i cmentarzami. Refleksja wynika z obserwacji pomocy prawnej na rzecz organizacji społecznych zajmujących się ochroną zabytkowych cmentarzy.
Przepisy i praktykaProblematykę prawa cmentarnego regulują: ustawa z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która zastąpiła wcześniejszą ustawę z 17 marca 1932 r. o chowaniu zmarłych i stwierdzaniu przyczyn zgonu; ustawa z 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych; ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przy ich wykładni i stosowaniu należy mieć na względzie art. 20 oraz art. 5 Konstytucji RP.
Czytaj też: Rewolucja w polskim prawie cmentarnym
Wyjaśnienia wymaga rozróżnienie ...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.