fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Zmiany w rządzie ciągle w tajemnicy

Zdaniem części polityków, dymisję Antoniego Macierewicza wymusza na prezesie PiS prezydent. Wkrótce mają się w tej sprawie spotkać
PAP, Tomasz Gzell
Poza rekonstrukcją rządu, w obozie władzy trwa też opracowywanie priorytetów na kolejne dwa lata.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej", w ostatnich dniach doszło do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Krzysztofem Szczerskim, obecnie szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Szczerski jest typowany od wielu tygodni na ministra spraw zagranicznych w hipotetycznym rządzie Jarosława Kaczyńskiego – jeśli do takiej zmiany dojdzie. O tym, że to nieuniknione, jest przekonanych większość naszych rozmówców.

Szczerski w rozmowie z „Wprost" sugerował, że zmiana z jego udziałem na stanowisku szefa MSZ jest możliwa, ale pod pewnym istotnym warunkiem. – Gdybym miał zmienić miejsce pracy, to musiałoby się to wiązać z większym przeorganizowaniem polityki zagranicznej. Sprawa personaliów jest drugorzędna wobec pytania, jak ma wyglądać polityka zagraniczna i kto ma mieć na nią wpływ – przyznał.

Innym elementem układanki będzie rozmowa prezesa PiS z prezydentem Andrzejem Dudą. Może do niej dojść w najbliższych dniach. Oficjalnie tematem ma być „tylko" ostateczne zatwierdzenie porozumienia w sprawie reform sądowych, ale zapewne będzie dotyczyć i rekonstrukcji. Prezydent w nowym układzie ma przejąć część kompetencji dotyczących spraw zagranicznych, ale jednym z warunków ma być dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza. Oficjalnie doradcy prezydenta zachowują jednak dystans do rekonstrukcji, przekonując, że to tylko sprawa większości rządowej.

Scenariusz dymisji Antoniego Macierewicza – obecnie jeden z głównych tematów dyskusji politycznych w stolicy – nie jest oczywiście pewny. Ale gdyby stał się faktem, to na liście jego następców najczęściej pojawiają się nazwisko obecnego szefa sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marka Opioły lub obecnych wiceministrów w MON. Innym elementem rekonstrukcji, o którym wielokrotnie informowaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej", jest podział niektórych ministerstw i ogólne zmniejszenie liczby resortów.

Termin rekonstrukcji to zgodnie z oficjalnymi wypowiedziami nadal początek grudnia. Teraz jednak na Nowogrodzkiej coraz częściej wskazywany jest tydzień 11–17 grudnia jako termin ogłoszenia zmian. To również tydzień, w którym – przynajmniej zgodnie z obowiązującym obecnie harmonogramem – odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu. Czasu jest więc coraz mniej.

Wewnątrz obozu zjednoczonej prawicy trwa też przygotowywanie planu na najbliższe tygodnie i miesiące. Nie ma tu w tej chwili większych niespodzianek. Plan zakłada rozpoczęcie prac nad nową ordynacją wyborczą oraz przyjęcie do końca roku prezydenckich projektów zmieniających wymiar sprawiedliwości.

W dłuższej perspektywie jest jeszcze budzący dużo politycznych emocji projekt dotyczący dekoncentracji mediów. To jednak będzie sprawa na 2018 rok.

Dla PiS zmiany dotyczące mediów i wymiaru sprawiedliwości to najważniejsze sprawy definiujące dalszą część kadencji. Na liście projektów budzących emocje są też kwestie takie jak zakaz hodowli zwierząt futerkowych. – To jest przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, kwestia serca, serca dla zwierząt i litości dla zwierząt. Sądzę, że każdy porządny człowiek powinien coś takiego w sobie mieć – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w klipie opublikowanym przez fundację VIVA.

W bliskiej perspektywie kluczowe mają być też kolejne projekty dotyczące gospodarki i realizacji planu Morawieckiego, takie jak np. zmiany w ZUS dla małych firm. To przyspieszenie ma ułatwić przygotowanie do kampanii w 2019 roku. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA