fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

100 dni turbulencji premiera Morawieckiego

Mateusz Morawiecki miał poprawić klimat dla biznesu. Po 100 dniach entuzjazm przedsiębiorców nieco opadł
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Start nowego szefa rządu zdominowało gaszenie pożarów – w kraju i za granicą.

Gospodarka, modernizacja, w polityce zwrot ku centrum i naprawa relacji z UE – takie były oczekiwania wobec nowego premiera Mateusza Morawieckiego. Zwłaszcza kiedy z rządem pożegnali się Antoni Macierewicz, Jan Szyszko i Witold Waszczykowski. Usprawniony miał zostać proces decyzyjny w rządzie.

Oczekiwania rozminęły się jednak z rzeczywistością. A kryzysy, wewnętrzne i zewnętrzne, zdominowały pierwsze 100 dni rządów premiera. – Wiele z rzeczy, które się wydarzyły, było poza jego zasięgiem. Nie ma wpływu np. na agendę Zbigniewa Ziobry. Skoro przyjął taką misję, to płaci za to, na co nie ma wpływu – komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą" dr Jarosław Flis z UJ. – Mam wrażenie, że proste pomysły się skończyły. Zapał w PiS zaczyna się wyczerpywać, zaczynają się potknięcia – mówi politolog o sytuacji rządu i obozu władzy.

W PiS powstało przez ostatnie 100 dni wiele teorii, że kryzysy świadomie wywoływały niechętne Morawieckiemu frakcje w samym obozie władzy. To powiększało wewnętrzny chaos i zamieszanie.

Sporo po premierze Morawieckim obiecywał sobie biznes. Bo chociaż exposé nie obfitowało w konkrety, to przedsiębiorcy między wierszami szukali szans dla siebie. A to w zapowiadanej rewolucji technologicznej, a to w przyspieszeniu inwestycji i innowacji, rozwoju odnawialnych źródeł energii, zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia czy usunięciu barier biurokratycznych dla małych i średnich firm. Premier Morawiecki miał poprawić klimat dla biznesu w rządzie PiS i wysunąć gospodarkę na pierwszy plan.

Po 100 dniach entuzjazm opadł. Udało się przyspieszyć i zakończyć prace legislacyjne nad tzw. konstytucją biznesu i przedstawić plan budowy dodatkowych oszczędności emerytalnych Polaków. A obie te kwestie są ważną częścią strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Ale na tym właściwie lista osiągnięć gospodarczych się kończy.

– No cóż, każdy widzi, jak jest: sprawy biznesu w rządzie Morawieckiego zeszły raczej na drugi albo i dalszy plan – uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Ale skoro trzeba było gasić różne pożary, to nie było wyjścia.

– Premier zajął się naprawianiem naszej nadszarpniętej reputacji na arenie międzynarodowej. Nie oceniam, z jakim skutkiem – przyznaje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Właśnie załagodzenie konfliktu z Brukselą w przeddzień negocjacji o nowym unijnym budżecie miało być jednym z powodów zastąpienia Beaty Szydło. Nie wyszło. Nowy szef rządu nie dostał od prezesa Jarosława Kaczyńskiego pola manewru w sprawie procedury praworządności.

Na to nakładają się problemy z komunikacją. Następne dni, nie tylko 100, mają być lepsze – przekonują rozmówcy z rządu. Do KPRM wróciła dwójka doświadczonych PR-owców, Anna Plakwicz i Piotr Matczuk. Ale pierwsze 100 dni sprawia, że skala wyzwań przed nimi stojących jest bardzo duża.

Gospodarcze plany w cieniu sporu o aborcję

W najbliższych tygodniach i miesiącach ma przyspieszyć program Mieszkanie+, a rząd zapowiada skupienie się na gospodarce. Może to być jednak bardzo trudne.

Już w piątek szykuje się bowiem powtórka z czarnego protestu pod hasłem „Jedziemy na Warszawę". To efekt poniedziałkowej pozytywnej rekomendacji komisji sejmowej dla projektu ustawy eliminującej tzw. przesłankę eugeniczną przerywania ciąży. Do przyjęcia ustawy przez Sejm może być daleko, ale temat już teraz budzi ogromne emocje.

Oficjalne plany rządu na najbliższe tygodnie to m.in. reforma nauki i szkolnictwa wyższego oraz zmiany w prawie pracy. Jak wynika z naszych informacji, planowane są też nowe inicjatywy dotyczące imigrantów. Dużo emocji budzi również specustawa mieszkaniowa. Jednocześnie premier chce poprawić wizerunek i sprawniej informować o swoich działaniach. —mik

TVN, Bruksela, Holokaust

11 grudnia 2017 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce ukarać TVN za sposób relacjonowania „puczu sejmowego" w grudniu 2016 r. Protestuje amerykański Departament Stanu.

20 grudnia 2017 Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie wobec Polski procedury ochrony praworządności w ramach art. 7 traktatu o UE.

9 stycznia 2018 Zmiany w rządzie – stanowiska tracą między innymi Antoni Macierewicz, Jan Szyszko oraz Witold Waszczykowski.

26 stycznia 2018

Sejm uchwala konstytucję biznesu – długo oczekiwany pakiet legislacyjny, który ma poprawić relacje na linii przedsiębiorcy–administracja.

27 stycznia 2018 Ambasador Izraela Anna Azari krytykuje rząd za nowelizację ustawy o IPN; początek międzynarodowego kryzysu dyplomatycznego.

15 lutego 2018 Resort finansów przedstawia propozycję dodatkowych oszczędności emerytalnych (PPK). Projekt budzi kontrowersje, bo niesie wzrost kosztów pracy dla przedsiębiorców.

27 lutego 2018 Premier Morawiecki mówi w Monachium o „żydowskich współsprawcach" Holokaustu i podgrzewa spór o historię.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA