Po spotkaniu Morawiecki - Orban. Rząd otwarty na propozycje

Rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem poinformował, że partnerzy Polski są przekonywani, iż "arbitralne kryteria oceny praworządności w poszczególnych krajach mogą w przyszłości doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej".

Aktualizacja: 30.11.2020 21:08 Publikacja: 30.11.2020 20:58

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban

Foto: AFP

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Węgierskiego rządu rozpoczęło się w Warszawie koło godziny 19. Po jego zakończeniu na konferencji prasowej pojawił się rzecznik rządu Piotr Müller.

- Spotkanie dotyczyło przygotowania do następnego posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w połowie grudnia - powiedział.

- Tematy rozmowy dotyczyły między innymi koordynacji stanowisk w zakresie negocjacji budżetowych. Stanowisko Polski i Węgier jest jasne. Oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycję w tym zakresie - podsumował przebieg spotkania Müller. Dodał, że rząd jest otwarty na nowe propozycje. - Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia, ale musi ono być zgodne z traktatami unijnymi i ustaleniami z lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej - powiedział. - Przekonujemy naszych partnerów, że arbitralne kryteria oceny praworządności w poszczególnych krajach mogą w przyszłości doprowadzić do rozpadu UE - dodał.

Rozmowa z Merkel

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał na temat zawetowania budżetu UE z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. 

Szef polskiego rządu przekazał, że w rozmowie z Merkel podkreślił, iż "będziemy bronić suwerennego prawa państw europejskich do realizowania zmian i reform oraz litery i ducha traktatów, które stanowią prawo pierwotne i nadrzędne wobec jakichkolwiek innych aktów prawnych i wtórnych mechanizmów, jakie zawierają aktualne propozycje instytucji europejskich". 

Budżetowe weto

Polska i Węgry grożą zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy, przeznaczonego na odbudowę europejskich gospodarek dotkniętych skutkami kryzysu związanego z pandemią, w związku z przyjęciem przez 25 państw UE rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności.

Warszawa i Budapeszt nie były w stanie zablokować tego rozporządzenia, ponieważ było ono przyjmowane większością kwalifikowaną.

Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Joanna Senyszyn: Lewica to ja
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne